Deneysel akciğer hasarı oluşturulan sıçanlarda intratrakeal N-asetilsistein, metilprednizolon ve vitamin kompleksi uygulamasının akciğerler üzerine etkisinin araştırılmasıı
The investigation of the lung effects of intratrakeal N-acetylsistein, metylprednisolone and vitamine complex administration on experimental acute lung injury in rats
  1. Tez No: 224518
  2. Yazar: IŞIK GÜLDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL TEZCAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Endotoksemi veya sepsis , infeksiyona cevap olarak gelişen sistemik inflamatuar yanıttır. Bu durum , ciddi şok ve çoklu organ yetmezliğine sebep olabilir ve yoğun bakım hastalarında önemli ölüm nedenlerinden biridir . Değişik etyolojilere bağlı akut akciğer hasarı ve onun daha ciddi formu olan akut sıkıntılı solunum sendromunda , yoğun bakım hastalarında sık görülen, yüksek mortaliteye sahip ciddi bir klinik problemdir. Yakın zamanda yapılan çalışmalar, endotoksemiye bağlı akut akciğer hasarı patogenezinde, akciğerde nitrik oksit, serbest oksijen radikalleri ve sitokin üretimininin rolü olduğunu göstermiştir.Akciğer hasarını azaltmaya yönelik denemeler, artmış inflamatuar sitokin/ kemokin üretiminin sinyal iletim yollarının yeniden düzenlenmesi ve oksidatif hücre hasarını sınırlamaya yönelik oksidan/antioksidan dengenin onarımı üzerine odaklanmıştır.Bu çalışmada deneysel model olarak intraperitoneal E.Coli standart suşu enjeksiyonu yapılarak SİYS tablosu oluşturulan sıçanlarda, akut akciğer hasarı oluşum mekanizmaları ve intratrakeal yolla uygulanan NAC, Metilprednizolon ve Vitamin Kompleksinin akut akciğer hasarı üzerine olan etkileri araştırıldı.Araştırma kapsamında 4 farklı deneysel sıçan grubu oluşturuldu. İntraperitoneal E.coli enjeksiyonu sonrası deneysel akciğer hasarı oluşturuldu. 4. saat sonunda intratrakeal NAC, Metilprednizolon ve Vitamin Kompleksi uygulandı. Alınan kesitlerde doku morfolojisi ve TNF-?, IL-6 ve IL-10 dağılımları incelendi.Araştırma sonunda vitamin kompleksi ve metilprednizolonun IL-6' yı azalttığı izlendi. Dolayısıyla AAH' ı erken döneminde, iyi prognoz açısından uygulamaya sokulabileceği düşünüldü. Vitamin kompleksi grubu, NAC ve kontrol gubuyla karşılaştırıldığında IL-6' yı anlamlı şekilde azaltmıştır (P< 0.01). Metilprednizolon, NAC ve kontrol gubuna göre IL-6' yı anlamlı şekilde azaltmıştır (P< 0.001). IL-10 düzeylerinde istatistiksel fark olmamakla birlikte, NAC ve metilprednizolon koruyuculuk açısından daha anlamlı görünmektedir. Vitamin kompleksi grubu, TNF-? ` yı diğer gruplarla karşılaştırıldığında belirgin olarak azaltmıştır (P< 0.001).IL-6' nın azalması ve IL-10 düzeylerindeki artış değerlendirildiğinde, metilprednizolonun NAC ve vitamin kompleksine göre intratrakeal uygulamalarda tercih edilebileceği kanısına varılmıştır.Anahtar sözcük: Akut akciğer hasarı, sepsis, NAC, metilprednizolon, vitamin kompleksi, TNF-?
Özet (Çeviri)
Endotoxaemia, or sepsis, is a heterogeneous class of syndromes caused by a systemic inflammatory response to infection. This condition may lead to severe shock and multiple organ failure and is one of the leading causes of death in critically ill patients. Acute lung injury (ALI) or acute respiratory distress syndrome(ARDS) is a serious clinical problem with high mortality and frequency. At last advertisements,it was shown that has been the role of NO, reactive oxygen species and cytokine on the pathogenesis of endotoxin-induced acute lung injury.Attempts to attenuate lung injury have focused on modulation of the signaling pathways leading to increased inflammatory cytokine/chemokine production, and on restoration of the oxidant/antioxidant balance to limit the degree of oxidative cell damage.İn the present study, intraperitoneally standart E.Coli injected rats were examined for the formation mechanisms of ALİ and the effects of intratracheal administration of NAC, methylprednisolone and vitamine complex on ALİ. We formed four experimental rat groups on this study. After intraperitoneal injection of E.Coli, ALİ has formed. At the end of the four hour, intratracheal NAC, methylprednisolone and vitamine complex have been applied.Tissue morphology andthe distribution of TNF-?, IL-6 and IL-10 have been examined in the lung sections.At the and of the study,it?s seen that vtamine complex and methylprednisolone reduced IL-6.