Farklı esmolol infüzyon dozlarının laringoskopi ve trakeal intübasyona karşı gelişen yanıtlar üzerine etkisi
The influence of various esmolol infusion dosages on response to laryngoscopy and tracheal intubation
- Tez No: 224517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN TAŞDÖĞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Farklı esmolol infüzyon dozlarının, laringoskopi ve trakeal intübasyon(LTİ)sonrası bispektral indeks(BİS), hemodinami ve hareket yanıtı üzerine etkilerininkarsılastırılması.Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak 120 hasta çalısmaya alındı. Propofoluygulamasının ardından anestezi idamesi propofol infüzyonu+%50 hava/O2 karısımıile saglandı. Bilinç kayboldugunda, kola yerlestirilen manson sistolik kanbasıncından 50 mmHg fazla şişirildi ve rokuronyum uygulandı. Propofolinfüzyonunun 5. dakikasında 1 mg/kg esmolol yükleme dozundan sonra 3gruba(n=40) ayrılan hastalara; GrupEs50'de 50 ?g/kg/dk, GrupEs150'de 150?g/kg/dk, GrupEs250'de 250 ?g/kg/dk esmoloI infüzyonu baslandı. EsmoloIAma$: Farkh esmolol infüzyon dozlannın, laringoskopi ve trakeal intübasyon(LTi)sonrası bispektral indeks(BiS), hemodinami ve hareket yanıtı üzerine etkilerininkar§ila§tınlması.Gere? ve Yöntem: Prospektif olarak 120 hasta çalışmaya alındı. Propofoluygulamasmm ardmdan anestezi idamesi propofol infüzyonu+%50 hava/02 karı§imıile sağlandı. Biling kaybolduğunda, kola yerleştirilen man§on sistolik kanbasmcmdan 50 mmHg fazla sjsjrildi ve rokuronyum uygulandı. Propofolinfüzyonunun 5. dakikasmda 1 mg/kg esmolol yükleme dozundan sonra 3gruba(n=40) aynlan hastalara; GrupEs50'de 50 ug/kg/dk, GrupEs150'de 150ug/kg/dk, GrupEs250'de 250 ug/kg/dk esmolol infüzyonu ba§landı. Esmololinfüzyonunun 5.dakikasmda intübasyon gergekle§tirildi. intübasyon sonrası Ldakikaiginde man§on yerle§tirilen kolda hareket olursa pozitif kabul edildi. Laringoskopiöncesi ile 1 dk sonrası BiS değerleri arasmdaki fark (ABiS), maximum BiS değerleriarasmdaki fark (ABiSmax) kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the effects of various esmolol infusion dosages on bispectralindex (BIS) values, hemodynamic and movement response to laryngoscopy andtracheal intubation (LTI).Materials and Methods: 120 patients were included in the study, prospectively. Afterpropofol administration, anesthesia was maintained with propofol infusion + 50 % air /O2 mixture. When the patient became unconscious, the sleeve on the arm was inflated50 mmHg over the systolic blood pressure and rocuronium was administered. In the 5thminute of the propofol infusion, 1 mg/kg esmolol was given as the loading dose and thepatients were divided into 3 groups; in Group Es50 50 ?g/kg/min, in Group Es150 150?g/kg/min, in Group Es250 250 ?g/kg/min esmolol infusion was started. Trachealintubation was performed at fifth minute of esmolol infusion. Any movement in 1 minuteObjective: To compare the effects of various esmolol infusion dosages on bispectralindex (BIS) values, hemodynamic and movement response to laryngoscopy andtracheal intubation (LTI).Materials and Methods: 120 patients were included in the study, prospectively. Afterpropofol administration, anesthesia was maintained with propofol infusion + 50 % air /O2 mixture. When the patient became unconscious, the sleeve on the arm was inflated50 mmHg over the systolic blood pressure and rocuronium was administered. In the 5thminute of the propofol infusion, 1 mg/kg esmolol was given as the loading dose and thepatients were divided into 3 groups; in Group Es50 50 ?g/kg/min, in Group Es150 150?g/kg/min, in Group Es250 250 ?g/kg/min esmolol infusion was started. Trachealintubation was performed at fifth minute of esmolol infusion. Any movement in 1 minuteon the sleeved arm of the patient after the intubation was accepted as a positive value.The difference in BIS values, before laryngoscopy and 1 . min following LTI (?BIS) andthe maximum BIS value difference (?BISmax) were recorded.