Femur boyun kırıklarının tedavisi ve sonuçları
Treatment and results of femoral neck fractures
  1. Tez No: 224519
  2. Yazar: MURAT KEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada Eylül-1994 / Haziran-2007 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine femur boyun kırığı nedeni ile başvuran 148 olgu değerlendirildi.Olgularımızın 79 (%53,4)'u erkek, 69 (%46,6)'u kadın olup, yaş ortalaması 50,47 (6-110 ) idi. 63 (%42,6)'ünde sağ, 82 (%55,4)'sinde sol ve 3 (%2)'ünde iki taraflı femur boyun kırığı vardı. Değerlendirilen erişkin hastalar Garden sınıflamasına göre sınıflandırıldığında; 1 (%0,8)'inde Garden tip-1, 18 (%15,3)'inde Garden tip-2, 46 (%39)'sında Garden tip-3 ve 53 (%44,9)'ünde Garden tip-4'tü. Yaş ortalaması 9,91 (6-18) olan, 25 çocuk hastanın kırık tipi Delbet sınıflandırılmasına göre sınıflandırıldığında; 2 (%8)'sinde Delbet tip-1, 13 (%52)'ünde Delbet tip-2 ve 10 (% 40)'unda Delbet tip-3 kırık idi. Hastalar acil polikliniğimize başvurduktan sonra ortalama 80 saat (2 saat-30 gün) içinde ameliyata alındı. Planlanan tedavinin uygulanabildiği 138 kalçasının 76 (%55)'sına açık veya kapalı redüksiyon sonrası tespit, 55 (%40)'ine artroplasti, 7 (%5)'sine ise koruyucu tedavi uygulandı. Kırık tespiti yapılan 76 kalçanın 30'una spongioz vida, 25'ine DHS,13'üne Knowles çivisi, 5'ine K-teli, 2'ine ekternal fiksatör ve 1'ine Gamma çivisi ile tespit uygulandı. 40 hastanın kırık redüksiyonu açık olarak yapıldı veya redüksiyonu kapalı olanlarda kapsül içi basıncı azaltmak için kapsülotomi yapıldı. 36 hastanın ise kırık redüksiyonu kapalı olarak gerçekleştirildi ve kapsülotomi yapılmadı. Artroplasti uygulanan 55 kalçanın 35'üne Thompson endoprotez, 11'ine bipolar endoprotez, 6'ına total kalça protezi ve 3'üne moduler başlı endoprotez uygulandı. 7 hastaya koruyucu tedavi uygulandı. Hastaların hastanede ortalama yatış süresi 12,2 (2-55 gün) gündü.İzleyebildiğimiz 82 olgunun, ortalama 56 ay (3 ay-156 ay) takipleri, Harris kalça sayısal değerlendirme cetveline göre değerlendirildiğinde; Kırık tespiti yapılan olguların %13'ünde kötü, %13'ünde orta, % 13'ünde iyi, %20'sinde çok iyi ve %40'ında mükemmel sonuç elde edildi. Artroplasti uygulanan hastalarda ise; % 22'sinde kötü, % 18'inde orta, %13'ünde iyi, % 27'sinde çok iyi ve % 18'inde mükemmel sonuç elde edildi. 18 çocuk hastanın kalçası ayrıca Ratliff ölçütlerine göre değerlendirildiğinde; %77 hastada iyi, %6 hastada orta ve %17 hastada ise kötü sonuç elde edildi.
Özet (Çeviri)
We evaluated 148 cases between September (1994) to June (2007), that admitted to Orthopaedics and Traumatology Clinic of Medical Faculty of Yüzüncü Yıl University because of a fracture of the femural neck.79 (53,4 %) of our cases, were male, 69 (46,6 %) were female, with a mean age of 50,47 years ( 6 to 110) and a bilateral fracture of the femur neck was present in 3 (2 %), a fracture of the right femur neck was in 63 (42,6 %) and of the left femur neck in 82 (55,4 %).Evaluated adult patients were classified according to Garden classification, 1 (0.8 %) was Garden type 1, 18 (15.3 %) were Garden type 2, 46 (39 %) were Garden type 3, and 53 (44.9 %) were Garden type 4. 25 pediatric patients, with a mean age of 9.91 (6 to18) years, were classified according to Delbet classification for fracture type and it was determined that 2 (8 %) had a fracture of Delbet type 1, 13 (52 %) had Delbet type 2, and 10 (40 %) had Delbet type 3. The patients were undergone a surgery within a mean of 80 hours ( 2 hours to 30 days ) after they admitted to our emergency department. A treatment was planned for 138 hips, of them, a fixation was performed to 76 (55 %) following an open or a closed reduction, an arthroplasty to 55 (40 % ), and a conservative treatment to 7 (5 %). The fixation with a spongious screw were performed to 30 patients of 76 hips, with a DHS to 25 patients, with a Knowles nail to 13, with a K-wire to 5, with an extenal fixator to 2, and with a Gamma to one patient. Open reduction were performed in 40 patients, or a capsulotomy was performed to reduce the inner pressure of the capsule in whose a closed reduction was performed. In 36 patients closed reduction was performed without capsulotomy, 55 hips with an arthroplasty, Thompson endoprosthesis was performed to 35, bipolar endoprosthesis to 11, total hip prosthesis to 6, and a modular head endoprosthesis to three hips. The conservative treatment had performed to 7 patients. The patients? mean hospital stay was 12.2 ( 2 to 55 ) days.The 82 cases that we could follow by a mean of 56 ( 3 to 156 ) months, were evaulated according to Harris hip score. The results were subclassified as bad, moderate, good, admirable, and excellent in 13 %, 13 %, 13 %, 20 %, and 40 % patients who underwent a fracture fixation, respectively. The patients underwent arthroplasty, the results were bad, moderate, good, admirable, and excellent in 22 %, 18 %, 13 %, 27 %, and 18 % cases, respectively. Childrens 18 hips were evaluated according to Ratliff criteria and the results were bad, moderate, and good in 17 %, 6 %, and 77 % patients, respectively.