Kalça kırıklarında sarkopeninin, farklı kırık tiplerinde, morbidite ve fonksiyonel sonuçlar üzerine etkilerinin karşılaştırılması, biyokimyasal belirteçler ve klinik sonuçlar üzerine etkisinin araştırılmasıdır.
Comparing the effects of sarcopenia on morbidity and functional outcomes in different fracture types, and to investigate its effects on biochemical markers and clinical outcomes in hip fractures.
  1. Tez No: 681386
  2. Yazar: EMRE ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ERCAN DİNÇEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: İleri yaş grubu insanlarda; kas gücü ve kitlesinin azalması ile seyreden fonksiyonel bozukluklar, fiziksel yetersizlik ve düşme riskinde artış ile kendini gösteren sarkopeni izlenebilmektedir. Yaşlı bireylerde sarkopeni ve osteoporoz birlikteliği kırılganlık riskini arttırmaktadır. Kalça kırıkları yaşlı popülasyonda düşük yaşam kalitesi, yüksek ölüm oranı ve yüksek sosyo ekonomik yük ile ilişkili olduğu için kritik bir durum olarak görülmektedir. Bu çalışmada kalça kırığı sonrasında cerrahi tedavi uygulanan sarkopenik hastalarda, kırık tipinin; hastanın morbiditesi ve kalça fonksiyonlarına, sarkopeninin; hastanın kliniğine ve biyokimyasal belirteçlere etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 1 Ocak 2020 – 1 Mart 2021 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine başvuran ve tarafımıza konsülte edilen Yaşlılarda Sarkopeni Avrupa Çalışma Grubu (EWGSOP) kriterlerine göre sarkopenik olarak değerlendirilen (iskelet kas indeksi (SMI)'nın erkeklerde < 7,0 kg/m2, kadınlarda
Özet (Çeviri)
Objective: At People in older age groups; Sarcopenia, which manifests itself with functional disorders, physical disability and increase in the risk of falling, can be observed by decreasing in muscle strength and mass. The coexistence of sarcopenia and osteoporosis in elderly individuals increases the risk of fragility. Hip fractures are seen as a critical condition in the elderly population as they are associated with low quality of life, high mortality and high socioeconomic burden. In this study, aimed to show the effects of the fracture type on the patient's morbidity and hip functions, and the effects of sarcopenia on the patient's clinic and biochemical markers in sarcopenic patients who underwent surgical treatment after hip fracture. Methods: Between January 1, 2020 – March 1, 2021, 26 patients with intertrochanteric femur fracture and 26 patients with femoral neck fracture, who were evaluated as sarcopenic according to The European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) criteria (skeletal muscle index (SMI) < 7.0 kg/m2 in men and