Prostat hastalıklarında prostatik spesifik protein 94'ün değeri
  1. Tez No: 22454
  2. Yazar: ZORLU PAKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL DEMOKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yakın samanda insan prostat dokusundan izole edilmiş olan P r ostatik Spesifik protein 9 4 ' ün be nigin ve malign prostat hastalık larındak i kan düzeyleri değerlendirildi. Bu amaçla 11 kanserli, 15 BPH'lı ve 14 kronik prostatitli toplam 40 hastanın kan PSP94 düzeyleri karşılaştırıldı» Ayrıca BPH ve Prostat kanserli hastalarda PSP94 ve PSA delerlerinin karşılaştırması yapıldı. Prost-atit olcularının hiçbirinde PSP94 düşeyi yüksek bulunmazken, BPH'lı olguların yüzde 40'ında, kanserli olguların ise yüzde 36'sında yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlar PSP94'ün prostat hastalıklarının ayırıcı tanısında diaqnostik değerde olmadığını, ancak çok yeni araştırılan bu madde ile daha ileri kapsamlı çalışmaların gerek li olduğnu düşündürmektedir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY The serum levels of Prostatic Secretory Protein 94, that was recently isolated from human prostatic tissue have been evaluated in benign and malign prostatic disorders. On this purpose, the serum PSP94 concentrations of 11 prostatic carcinoma, 15 Benign Prostatic Hypertrophy and 14 prostatitis cases have been compared with each other. The comparison of the serum levels of PSP94 and PSA in BPH and prostatic carcinoma cases have been made as well» 40 °A of BPH and 36 % of prostatic carcinoma cases" PSP94 levels were found higher than normal, while none of the prostatitis cases had elevated PSP94 levels. These results signify that PSP94 is not a spesific marker in differential diagnosis of prostatic disorders. However, more sophisticated studies a.re required to make a conclusion.