Akut miyokard infarktüsünde taşiaritmilei
  1. Tez No: 22453
  2. Yazar: OSMAN KAFTAN
  3. Danışmanlar: DR. İLHAMİ GÜLEYMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda Ekim 1988'den Ekim 1991 sonuna kadar, 36 aylık süre içeri sinde hastanemizde yatan akut miyokard infarktüslü 178 hastada görülen taşiaritmilerin sıklığı, önemi ve prognoz üzerine olan etkileri incelendi ve ilgili literatür gözden geçiri lip karşılaştırıldı. Biz de en sık sırasıyla sinüs taşikardisi, ventriküler ekstrasistol, atriyal fibrilasyon, ventriküler fibrilasyon, ventriküler taşikardi, atriyal ekstrasistol, paroksimal atriyal taşikardi, atriyal flatter görülmüştür. Bu sonuçlar genellikle literatürle uyumludur. Yal nızca atriyal ekstrasistol sıklığı bizde düşük bulunmuştur. Taşiaritmilerin prognoz üzerine olan etkileri literatür ile uyumludur ve hemodina mik bozukluklarla beraber prognozu olumsuz yönde etkilemektedir. -23-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed to asses the frequency, importance and impact on prognosis of tachyarrhythmias in patients with acute myocardial infarction. In a 36 months period between October 1988 and October 1991 178 patients were hospitalized in the Internal Medicine Clinic of S.B. Ankara Hospital. The clinical findings and prognoses of these patients were examined and compared with the literature. Tachyarrhythmias in order of decreasing frequency were found to be sinus tachy cardia, ventricular extrasystoles, atrial fibrillation, ventricular fibrillation, ventricular ta chycardia, atrial extrasystoles, paroxysmal atrial tachycardia and atrial flutter. This fin ding, is in concordance with the literature except that the frequency of extrasystoles was found to be lower in this study than reported before. The effect of tachyarrhythmias on prognosis is also similar to those reported in the literature as tachyarrhythmias with hemodynamic compromisation deteriorate the prognosis. -24-