Prostat kanserinin erken tespit belirteci olarak AMH'nın prostat spesifik antijen ve prostatik asit fosfotaz ile değerlendirilmesi
Evaluation of AMH with prostate-specific antigen and prostatic acid phosphatase as early detection marker of prostatitis cancer
- Tez No: 788884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE BİLGİ KAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Prostat Spesifik Antijen (PSA) ve Prostatik Asit Fosfataz (PAP) Prostat bezinden salgılanan bileşikler arasında en çok bilinenleridir. Prostat Spesifik Antijen (PSA) 33000 daltonluk bir glikoproteindir. Bu protein sadece prostatikduktal elementlerin epitel hücrelerinde tespit edilmektedir. 1979 yılında bulunmuş olmasına karşın prostat hastalıklarının ve prostat kanserinin tespiti ve takibi için klinik olarak en önemli göstergedir. Prostat kanseri konusunda artan farkındalık ve Prostat Spesifik Antijen (PSA) testi ile erken teşhise dayalı yaygın taramalar düşük artmasını etkilemekle birlikte erken teşhis kolaylığını da birlikte getirerek, hastalığın mortalite oranını düşürmektedir AMH, erkeklerde testisler içindeki sertoli hücreleri tarafından üretilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki, AMH, TGF-β büyüme faktörü ailesi içinde, normal dokularda hücre poliferasyonunu, hücre farklılaşmasını ve apoptozu kontrol eden bir peptit hormonudur. Her ne kadar PSA testinin prostat kanserinin erken teşhisinde işlevsel olduğu bilinse de AMH üzerine farklı görüşler mevcuttur. Sonuç serum tPSA, kreatin, üre ve ürik asidin prostatlı hastalarda kontrollere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu, RBS'nin anlamlı olmadığını gösterdi (P < 0.05). Bu çalışmada prostat kanserinin erken teşhisine yönelik olarak PSA, PAP ve AMH düzeylerinin karşılaştırılması ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prostate-specific antigen (PSA) and Prostatic acid phosphatase (PAP) are the most known among the secreted compounds from the prostate gland. PSA is a 33000 daltonglyco protein. This protein is detected only in epithelial cells of prostatic ductal elements. Although it was found in 1979, it is the most clinically important indicator for the detection and monitoring of prostate diseases and prostate cancer. Increased awareness of prostate cancer and PSA test and widespread screening based on early diagnosis affect the increase in incidence, but also brings the convenience of early diagnosis and decreases the mortality rate of the disease. AMH is produced in men by Sertoli cells inside the testicles. It should also be noted that AMH is a peptide hormone within the TGF-β growth factor family that controls cell poliferation, cell differentiation and apoptosis in normal tissues. Although the PSA test is known to be functional in the early diagnosis of prostate cancer, there are different opinions on AMH. The result showed that serum tPSA, creatinine, urea, and uric acid were significantly higher while RBS was no significantly in patients with prostatitis compared with controls (P < 0.05). This study deals with comparing PSA, PAP and AMH levels for early diagnosis of prostate cancer.