Metabolik sendromlu hastalarda statin tedavisinin inflamasyon üzerine etkileri
The effect of statin treatment on inflammation with metabolic syndrome patients
- Tez No: 224551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT MESUT DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çağımızın hastalığı haline gelen metabolik sendrom, koroner arter hastalığı gelişimi için önemli riskler taşımaktadır. Metabolik sendromu oluşturan insülin rezistansı, hiperkolesterolemi, obezite ve hipertansiyon gibi önemli bileşenlere ek olarak sendromun patogenezinde inflamasyon da önemli rol oynamaktadır. Gelecekte oluşabilecek kötü sonuçların önüne geçilebilmesi bakımından erken tanı ve tedavi önemli bir yer tutmaktadır.Biz bu çalışmada, metabolik sendromlu hastalarda 6 haftalık fluvastatin tedavisinin patogenezde rol oynaması muhtemel inflamatuar belirteçlerde değişime yol açıp açmadığını göstermeyi amaçladık. Metabolik sendrom kriterleri olan; obezite( bel çevresi erkekte>102 cm, kadında >88 cm), hipertansiyon( kb?130/85 mmhg), trigliserid yüksekliği ( tg>150 mg/dl), HDL düşüklüğü ( erkek50 mg/dl) ve açlık kan şekeri yüksekliğinden (>110 mg/dl) 3 veya daha fazlasına sahip olan 47 hasta(36 kadın,yaş ortalaması 54.2, 11 erkek, yaş ortalaması 54.6) çalışmaya dahil edildi. Bütün hastalara 6 hafta boyunca 80 mg fluvastatin tedavisi uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası biyokimyasal parametreler, periferik kan flow sitometride lökosit yüzey antijenleri, sedimentasyon, C-reaktif protein, insülin, homosistein çalışıldı. Kardiyovasküler veya sistemik hastalık öyküsü olmayan, fizik muayene bulguları, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik parametreleri normal olan 47 sağlıklı birey(33 kadın, 14 erkek, yaş ortalaması 52.3±8) kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi.Metabolik sendromlu hastalarda, monosit-CD14, m-CD11b, m-CD11c, m-CD63, granülosit-CD11b, g-CD11c'nin ortalama floresan yoğunluğu(OFY), sağlıklı bireyler ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksekti(p0.05). Fluvastatin tedavisi sonrası l-CD3, m-CD11b, m-CD11c, m-CD63, g-CD11b ve g-CD11c'nin ortalama floresan yoğunluğunda anlamlı azalma sağlandı(p0.05).
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome which has become the disease of our era, bears serious risk factors for development of Coronary Heart Disease. As well as insulin resistance, hypercholesterolemia, obesity and hypertension, inflammation also plays an important role in constituting the metabolic syndrome.In this study we aimed to prove the decrease of probable inflammatory markers which play role in the pathogenesis of the metabolic syndrome in patients with metabolic syndrome who were given a 6-week-long medication of fluvastatin. 47 patients (36 female; mean of age 54.2, 11 male; mean age 54.6 ) were included to the study who had 3 or more of the risc factors of metabolic syndrome which are: obesity ,hypertension, Hypertriglyceridemia, low HDL levels and hyperglycemia. All patient were given 80 mg fluvastatin treatment for 6 weeks. Pre and postmedication biochemical parameters, leuckocyte surface antigens in peripheric blood flow cytometry, erythrocyte sedimentation rate, c-reactive protein, insulin and homocystein levels were studied. 47 healthy individuals (33 female, 14 male; mean age 52.3±8 ) with normal electrocardiographic and echocardiographic parameters were included to the study as the control group.Mean flourescent density of m-CD14, m-CD11b, m-CD11c, m-CD63, g-CD11b, g-CD11c were significantly higher in patients with metabolic syndrome compared to the healthy individuals (p0.05).