Gemcitabine'in koklea üzerindeki etkisinin deneysel hayvan modelinde otoakustik emisyonla değerlendirilmesi
Evaluation of the gemcitabine effect on the cochlea by otoacoustic emission in experimental animal model
  1. Tez No: 224550
  2. Yazar: RIFAT KARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada klinikte yaygın kullanılan antimetabolit sınıfı bir antineoplastik ajan olan Gemcitabine'in ototoksik etkisi olup olmadığını araştırmayı hedefledik. Bu amaçla deneysel sıçan modelinde otoakustik emisyon yöntemini kullanarak gemcitabine'in koklea üzerindeki muhtemel etkisini, buradan yola çıkarak işitme üzerindeki etkisini değerlendirdik. Bu amaçla 16 adet sağlıklı erişkin erkek Wistar albino sıçan alınarak 4 gruba ayrıldı. 1.grup 40 mg /kg, 2.grup 160 mg/kg, 3. grup 240 mg/kg, 4.grup 320 mg/kg intraperitoneal gemcitabine uygulandı. Her sıçanın iki kulağına gemcitabine uygulaması öncesi ve uygulamadan 1 hafta sonra distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) ölçümleri yapıldı. Takip sırasında ölen ve/veya otit olan sıçanlar çalışma dışı bırakılarak yeni sıçanlar grup sayısını tamamlamak için çalışmaya dahil edildi. Ölçümler yapılmadan önce sonuçların sağlıklı olması için otoskopik muayene ile sıçanların kulakları değerlendirildi. Dış kulak yolu temiz ve kulak zarı normal görülen sıçanlar çalışmaya dahil edildi. Sonuçta her grupta her bir sıçan için elde edilen emisyon değerlerinin ilaç uygulanması öncesi ve sonrasında sinyal-gürültü oranı (Signal to noise-SNR) değerlerinin ortalaması alındı. Bu test sonuçları istatistiksel olarak Wilcoxon Testi ile karşılaştırıldı. Buna göre 40 mg/kg İP gemcitabine uygulanan 1. grupta uygulama öncesi ve sonrasında emisyon sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemedik. 160mg/kg gemcitabine uygulanan 2. grupta yalnızca 5 kHz'de, 240 mg/kg gemcitabine uygulanan 3. grupta 4-6 kHz'lerde, 320 mg/kg gemcitabine uygulanan 4.grup sıçanlarda ise 4-5-6-8 kHz'lerde emisyon değerlerinde ilaç uygulaması sonrasında, uygulama öncesiyle karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde emisyon değerlerinde düşüş saptadık. Sonuç olarak gemcitabine'in deneysel sıçan modelleri üzerinde yüksek dozlarda özellikle yüksek frekanslarda DPOAE değerlerinde azalmaya neden olmaktadır. Emisyon değerlerindeki bu düşüşün kalıcı olup olmadığını, dolayısıyla işitme üzerine olan sürekli etkisinin belirlenebilmesi için daha geniş klinik ve laboratuvar çalışmalarına ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine whether gemcitabine, which is an anti-metabolic class anti-neoplastic agent that commonly used clinically, has ototoxic effect. In this respect we, evaluated the effect of gemcitabine on hearing through possible effect on cochlea by using otoacoustic emission method by using an experimental rat model. Sixteen healthy adult male Wistar albino rats were divided into 4 groups: 1st group 40 mg/kg, 2nd group 160 mg/kg, 3rd group 240 mg/kg, 4th group 320 mg/kg of intraperitoneal gemcitabine was administered. Distortion product otoacoustic emission (DPOAE) measurements were performed before and 1 week after administration of gemcitabine on the both ears of each rat. The rats that died/had otitis were excluded from the study and new rats were recruited to complete the overall number in each group. Before otoacoustic emission measurements, ears of each rat had been evaluated by otoscopic examination in order to have reliable results. Rats with a clean external ear channel and normal eardrum were included to the study. As a result, the mean signal to noise ratio (SNR) of emission values was obtained from each rat before and after the drug administration. Of these test results the statistical analysis that were performed using Wilcoxon Test were compared. According to this, we did not observe a statistically significant difference at the emission results before and after the administration in the 1st group that had been administred 40 mg/kg IP gemcitabine. We determined statistically significant emission decrease at emission values of only 5 kHz in the 2nd group administered 160 mg/kg gemcitabine, 4-6 kHz in the 3rd group administered 240 mg/kg gemcitabine, at 4-5-6-8 kHz in the 4. group rats administered 320 mg/kg gemcitabine after grug administration compared to preadministration. Consequently, gemcitabine causes a decrease in DPOAE values at high levels especially at high frequencies on experimental rat models. Further clinical and laboratory studies are needed to determine whether this decrease in emission levels are permanent effect on hearing.