Beynin anatomik değerlendirmesinde T1-ağırlıklı FLAIR ve T1- ağırlıklı SE puls sekanslarının karşılaştırılması.
The comparison of T1-weighted FLAIR and T1-weighted SE pulse sequences in the evaluation of brain anatomy
- Tez No: 224552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Rutin T1A beyin magnetik resonans (MR) incelemede spin eko (SE) sekansı kullanılmaktadır. Bu çalışmada T1A spin eko (SE) sekansı ile T1A hızlı FLAIR sekansını karşılaştırarak anatomik yapıların seçilebilirliği ve görüntü kalitesi açısından, T1A/FLAIR görüntülemenin rutin beyin MR incelemedeki yerini araştırmayı amaçladık.Sağlıklı 30 olguda T1A/ SE sekansı ve hızlı T1A/ FLAIR sekansları anatomik yapıların seçilebilirliği,genel görüntü kalitesi ve artefakt varlığı yönünden kalitatif ve kantitatif değerlendirildi. Değerlendirme için posterior fossa ve talamus düzeyinde ; gri cevher, beyaz cevher ve beyin omurilik sıvısından (BOS) iki sekans için eşdeğer lokalizasyonlardan alınan sinyal intensite değerleri kullanılarak SGO ve KGO değerleri saptandı.
Özet (Çeviri)
Spin-echo (SE) sequences are used in routine T1W brain magnetic resonance (MR) imaging. The aim of the present study was to investigate the value of T1W/FLAIR imaging in routine brain MR evaluation by comparing T1W spin-echo sequence with T1W rapid FLAIR sequence in terms of the discrimination of anatomic structures and image quality.T1W/SE sequence and rapid T1W/FLAIR sequences are qualitatively and quantitatively analyzed with regard to the discrimination of anatomic structures, general image quality and presence of artifacts in 30 healthy cases. SNR and CNR values were determined by using signal intensity values of two sequences from equivalent localizations, including grey substance, white substance and cerebrospinal fluid (CSF) at the level of posterior fossa and thalamus.