Ketamin,propofol ve etomidatın çizgili kas iskemi-reperfüzyon hasarı üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of ketamine,propofol and etomidate on ischemia-reperfusion injury in skeletal muscle
  1. Tez No: 224568
  2. Yazar: SACİDE DARENDELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAFİZE ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıçan çizgili kasında oluşturulan iskemi-reperfüzyon hasarı modelinde, ketamin, propofol ve etomidat'ın etkilerinin karşılaştırmaktı.Tiopental ile uyutulan sıçanlarda, sham-kontrol grubu ile karşılaştırıldığında iskemi-reperfüzyon grubundaki malondialdehid değerleri yüksek, glutatyon peroksidaz düzeyleri ise düşük bulundu. Ancak süperoksit dismutaz ve katalaz aktiviteleri aynıydı. Öte yandan çinko düzeyleri iskemi-reperfüzyon grubunda azalırken, demir ve bakır değerlerinde bir değişme saptanmadı.I. grup deneylerde, tiopental anestezisi altında elde edilen değerler referans alınarak, araştırma ilaçları ile uyutulan sıçanlardan elde edilen veriler karşılaştırıldı. Ketamin (60 mg/kg), propofol (100 mg/kg) ve etomidat (20 mg/kg) ile uyutulan sıçanların malondialdehid düzeyleri kontrol grubuna göre bir artış göstermedi. Bu ilaçlar süperoksit dizmutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz, demir ve bakır düzeylerinde bir farklılığa yol açmazken, çinko iskemi-reperfüzyon grubunda sham-kontrol'e göre düşük kaldı.II. grup deneylerde, tiopental ile anestezi altına alınan sıçanlara subanestezik dozda verilen araştırma ilaçlarının etkileri araştırıldı. Ketamin (3, 10 ve 30 mg/kg), propofol (10, 25 ve 50 mg/kg) ve etomidat (2.5, 5 ve 10 mg/kg) ile elde edilen değerler genel olarak I. grup deneylere benzerdi.Sonuç olarak, ketamin, propofol ve etomidat hem anestezik hem de subanestezik dozlarda iskemi-reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkinlik göstermiştir; bu nedenle bu ilaçlar iskemi-reperfüzyon riski olan belli ameliyatlarda tercih edilebilirler.
Özet (Çeviri)
The objective was to compare the effects of ketamine, propofol and etomidate in an ischemia-reperfusion injury model established in rat skeletal muscle.In rats anesthetized with thiopental, malondialdehyde values in ischemia-reperfusion group were higher and glutathion peroxidase levels were lower compared to sham-control group. However, superoxide dismutase and catalase activities were identical. On the other hand, while the level of zinc in ischemia-reperfusion group attenuated, no difference in iron and copper values was determined.In a first series of experiments, considering the values obtained under thiopental anesthesia as reference data, a comparison was made among the results gained from the rats anesthetized by investigational drugs. Rats made unconscious with ketamine (60 mg/kg), propofol (100 mg/kg) or etomidate (20 mg/kg) did not show an increased malondialdehyde levels in comparison with control levels. While the drugs did not cause a distinction in the levels of superoxide dismutase, catalase, glutathion peroxidase, iron, and copper, zinc was in a lower level in ischemia-reperfusion group compared to sham-control.In a second series of experiments, the actions of the investigational drugs administered in sub-anesthetic doses to rats anesthetized with thiopental, were investigated. Ketamine (3, 10 and 30 mg/kg), propofol (10, 25 and 50 mg/kg) and etomidat (2.5, 5 and 10 mg/kg) exhibited nearly identical results as obtained in the first series of experiments.In conclusion, ketamine, propofol and etomidate, both with anesthetic and sub-anesthetic doses, denoted efficacious effects on ischemia-reperfusion injury; hence the drugs might be preferred in certain operations with the risk of ischemia-reperfusion injury.