Fluorid içeren rezin esaslı olan ve olmayan dört farklı fissür örtücünün önceki ve yeniden yükleme yapıldıktan sonraki fluorid salınım değerleri ve salınım öncesi ve sonrası fiziksel özellikleri bakımından karşılaştırması
The physical properties of two glass ionomer cements formulated for fissure sealing and two resin-based light cured fissure sealants before and after fluoride release and fluoride re-charge
- Tez No: 224567
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SANDALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çocuk diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan ve fluorid salınımı yapabilen fissür örtücü materyalleri, dişlerin fissür ve çukurcuklarını örterek ve tükürük içerisinde düşük düzeyde fluoridin sürekli bulunmasını sağlayarak çürük oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmanın amacı fluorid içeren iki adet rezin esaslı olan ve iki adet rezin esaslı olmayan fissür örtücülerin (Clinpro-3MESPE, Embrace-PULPDENT, Fuji VII-GC, Ketac Molar-3MESPE) önceki ve yeniden yükleme yapıldıktan sonraki fluorid salınım değerleri ile salınım öncesi, sonrası ve yeniden yükleme yapıldıktan sonraki basma dayanıklılık ve yüzey pürüzlülüğü değerlerinin incelenmesidir.Çalışmamızda kullanılan dört grup fissür örtücü materyallerinin her birinden basma dayanıklılık ölçümleri için 21'er adedi 4 mm çapında ve 6 mm yüksekliğinde, yüzey pürüzlülük ölçümleri için ise 5'er adedi 8 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde olmak üzere toplam 104 adet örnek hazırlanmıştır. Hazırlanan örnekler 3 ml de-iyonize su içeren plastik tüplere konularak ölçüm zamanına kadar 37oC'lik etüvde bekletilmiştir. 21'er örnekten oluşan her bir gruptaki örneklerden 7'şer adedi 1.gün sonunda INSTRON 3345 cihazında kırılarak başlangıç basma dayanıklılık değerleri elde edilmiştir. Kalan materyallerden salınan fluorid düzeyleri 1.,2., 3., 7., 14., 21. ve 28. günlerde iyon selektif elektrod yöntemi ile ölçülmüştür. Tüm materyallerin fluorid salınımı yaptığı ve en yüksek salınımın ilk 24 saatte gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A fluoride-releasing fissure sealant which is frequently used in pediatric dentistry is a material that is placed in the pits and fissures of teeth in order to prevent the development of dental caries by providing the maintenance of low level fluoride into saliva. The aim of this study was to investigate the compressive strength and surface roughness of two glass-ionomer cements (GICs) formulated for fissure sealing (Fuji VII-GC, Ketac Molar-3MESPE) and two resin-based light-cured fissure sealants (Clinpro-3MESPE, Embrace-PULPDENT) before and after fluoride release and fluoride re-charge.This study was carried out a hundred and four disc-shaped specimens. Of twenty-one specimens (4 mm diameter and 6 mm height) from each material were prepared for compressive strength experiment and five specimens (8 mm diameter and 2 mm height) from each material were prepared for surface roughness experiment. The prepared specimens were placed in plastic test tubes containing 3 ml of de-ionized water and put into an incubator at 370C. The twenty-one specimens were divided into three groups. First group was loaded in compression until failure and the initial compressive strength values were determined by using an Instron 3345 mechanical testing machine. Fluoride released from the remaining specimens were measured at 1st, 2nd, 3rd, 4th,7th,14th,21st and 28th days using a fluoride ion-selective electrode connected to an ion analyzer. All the materials released fluoride in these time intervals and the highest amount of fluoride was obtained during the first 24 hours.