Subakromiyal sıkışma sendromu'nda laser'in etkinliği ve lokla steroid enjeksiyonu ile karşılaştırılması
The effectiviness of laser in subacromial impingement syndrome and comparison with local steroid injection
- Tez No: 224579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ERKAN KOZANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı subakromiyal sıkışma sendromunda (SSS) laserin etkinliğini araştırmak ve lokal steroid enjeksiyonu ile karşılaştırmaktı. Çalışmada laserin etkinliğini ortaya koymak için sham laser grubu da kullanıldı.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada omuz ağrısı olan 150 hasta değerlendirildi. Bu hastaların sistemik fizik muayeneleri ve omuza yönelik kas-iskelet muayeneleri yapıldı. Hastalardan AP omuz grafisi, rutin kan tetkikleri istendi ve SSS ile uyumlu olanlardan omuz manyetik rezonans görüntüleme (MRG) istendi. SSS tanısı konan 135 hasta randomize olarak 3 gruba ayrıldı. 1. gruba lokal steroid enjeksiyonu, 2. gruba sham laser uygulaması ve 3. gruba laser uygulaması yapıldı. Her gruba uygun egzersiz programı verildi. Lokal steroid enjeksiyonu 10 gün ara ile 2 defa, laser uygulaması ise haftada 3 seans olmak üzere toplam 9 seans yapıldı. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası, 3. ay ve 6. ayda değerlendirildi. Değerlendirmede istirahat ve aktivite vizüel analog skala (VAS) ölçümleri, University of California and Los Angeles omuz fonksiyonel değerlendirmesi (UCLA) ve Nottingham Sağlık Profili (NHP) ölçümleri kullanıldı.Bulgular: Tüm gruplarda tedavi sonrası ölçümlerde anlamlı değişiklik görüldü. Enjeksiyon ve laser grubunda VAS ve UCLA skorları sham grubuna göre daha anlamlıydı. SSS'li hastalarda düzelme 6. ayda da devam etmekle birlikte enjeksiyon grubunda bu durum devam etmedi. Geç dönem sonuçları laser grubunda daha iyiydi.Sonuç: Laser subakromiyal sıkışma sendromunda güvenle kullanılabilecek bir tedavi modalitesidir. Laserin olumlu etkisi SSS'li hastalarda geç dönemde de devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the effectiveness of laser in subacromial impingement syndrome and compare with local steroid injection.Material and method: 150 patients with shoulder pain were evaluated in this study. Systemic physical examination and musculoskeletal examination regarding shoulder were done. AP shoulder radiographs and routine blood tests were obtained. When subacromial impingement syndrome was suspected magnetic resonans imaging (MRI) of the shoulders were taken. 135 patients diagnosed with subacromial impingement syndrome were randomized to 3 groups. Local steroid injection, sham laser and laser were performed on group 1, 2 and 3, respectively. Appropriate exercise programs were given to each group. Local steroid injections were applied twice with an interval of 10 days between each injection. Laser is performed three times a week and totally 9 sessions. Patients were assessed at the beginning, at the end, on the 3rd and 6th months of the study. Evaluations were done by using visual analogue scale (VAS) at rest, VAS at activity, Universtiy of California and Los Angeles Rating Score (UCLA) and Nottingham Health Profile (NHP).Results: Favorable responses were seen in all groups after treatment. There was more improvement in injection and laser groups than sham laser group in terms all VAS and UCLA scores. Improvement lasted up to sixth month in laser group but not in injection group. Late term results were better in the laser group.Conclusion: Laser is a reliable treatment modality in subacromial impingement syndrome.