Sorunsuz fakoemülsifikasyon ve göz içi lens yerleştirilmesi uygulanarak katarakt cerrahisi yapılan olgularda ön segment parametreleri değişimlerinin Pentacam-Scheimflug yöntemi ile değerlendirilmesi
To evaluate the influences of uneventful phacoemulsification on the anterior segment parameters obtained with Pentacam-Scheimflug and intraocular pressure
  1. Tez No: 224578
  2. Yazar: PENPE GÜL BOZGÜL FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM DOĞANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Sorunsuz fakoemülsifikasyonun Pentacam ile alınan ön segment parametrelerine ve GİB'na etkilerini değrlendirmek.Hasta-Metod: 34 hastanın (26 erkek, 8 kadın) 42 gözü ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1., 3. ve 6. aylarda Pentacam ile değerlendirildi. GİB Goldmann aplanasyon tonometrisi ile ölçüldü. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1., 3. ve 6. aylardaki ÖKD, ÖKH, ÖKA, SKK, pupilla çapı ve GİB değerleri eşleştirilmiş t-testi ile karşılaştırıldı. GİB ile ÖKD, ÖKH ve ÖKA genişliği arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Pearson korelasyon testi kullanıldı.Bulgular: ÖKD, ÖKH, ÖKA ve GİB değerlerinde ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası 1., 3. ve 6. aylardaki değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0.05). GİB düşüşü, ÖKD, ÖKH ve ÖKA'daki değişimlerle korelasyon göstermemekteydi (p>0.05).Sonuç: Sorunsuz fakoemülsifikasyon, belirgin GİB düşüşüne, ÖKD, ÖKH'da artışa ve ÖKA'da genişlemeye neden olmaktadır. Ancak SKK ve pupilla çapı değerlerindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı değildi. ÖKD, ÖKH, ÖKA ve GİB'daki değişim ameliyat sonrası 1. aydan itibaren stabilleşmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the influences of uneventful phacoemulfication on the anterior segment parameters obtained with Pentacam and intraocular pressure (IOP).Methods: Forty-two eyes of 34 patients (26 male and 8 female) evaluated for preoperatively, and 1, 3, and 6 months postoperatively with the Pentacam (rotating Scheimpflug camera; Oculus, Wetzlar, Germany), and IOP was measured with Goldmann applanation tonometer. The nonparametric paired t-test was used to compare preoperative and 1, 3, and 6 months postoperative anterior chamber depht (ACD), anterior chamber volume (ACV), anterior chamber angle (ACA) width, central corneal thickness (CCT), pupil size, and IOP. Pearson correlation test was used to evaluate the relationship between the IOP and ACD, ACV, and ACA width.Results: The difference between preoperative ACD, ACV, ACA, and IOP values and postoperative 1, 3, and 6 months ACD, ACV, ACA, and IOP values were statistically significant (p0.05)Conclusions: Uneventful phacoemulsification significantly reduced IOP, increased ACD, ACV, and widened the ACA but CCT, and pupil size values alteration were not statistically significant. ACD, ACV, ACA, and IOP alteration remains stable after first month of surgery.