Infantil dönemde normal timusun şekil ve boyut değişikliklerinin ultrasonografik incelenmesi
- Tez No: 22461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN I. TAMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
30 ÖZET Timusun boyutlarındaki, şeklindeki ve pozisyonundaki değişiklikleri ve normal timusun ekojenitesini saptamak için 161 bebeğe prospektif sonografik çalışma yapıldı. Lokalizasyonu anatomik olarak verifiye edildi. Transvers kesit lerde kuadrilateral, oval, mekik, bilobüle şeklinde, longitudinal kesitlerde ise üçgen, gözyaşı ve oval şekilli idi. Ekojenitesi bakımından homojen olup, hasta ların %58'inde karaciğer ve dalağa göre hipoekojen olarak belirlendi. Timusun büyümesinin ilk dört ayda belirgin olduğu dördüncü ve dokuzuncu aylar arasın da ise boyutlarında çok az değiştiği ve dokuzuncu aydan sonra giderek küçül düğü gösterildi. Her iki cins arasında timus boyutlarında anlamlı fark saptanma- makla birlikte, vücut ağırlığı ile timus boyutları arasında pozitif korelasyon bu lundu. Eğer timus boyutlarındaki, şeklindeki ve pozisyondaki normal değişkenlik ler ve normal timus ekojenitesi bilinir ve tanınır ise, ultrasonografi timusu mua yene etmede, primer ve sekonder hastalıklarının tanısında daha güvenilir bir gö rüntüleme yöntemi olarak yerini alacaktır. Bu çalışma timus ultrasonografisi hakkında bilgilere katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY A prospective sonographic study of the normal thymus in 161 infants was performed to determine the limits of normal variation in size, shape and position of the thymus and echogenicity of the normal thymic tissue. The thymus was found to be situated in normal anatomic localization. The thymus had quadrilateral, oval, fusiform, bilobate shape on transverse scans and triangular, teardrop, oval shaped on longitudinal scans. The echogenicity of the thymus was homogeneous and less echogenic than liver and sleen in 58% of our cases. th Growth of the thymus was marked until the 4 month. Little variation in size bek ween 4-9 months, and then, gradual decrease was found. The size of the thymus was similar in both sexes, and there was found to be positive correlation between body weight and the thymus size. Ultrasonography will be a more reliable imaging modality for examining thymus and diagnosing the primary and secondary diseases of it, whether normal variation in size, shape position and echogenicity of the normal thymic tissue is known. This study gives additional information about thymic ultrasonography.