Doğum eyleminde apgar skoru ve umbilikal arter pH değerinin birbirleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 22462
  2. Yazar: FATİH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Çalışmamızın amacı, normal doğum seyri gösteren olgularda, umbilikal arterial kan pH'sı ve Apgar skoru arasındaki uyumu araştırmak idi. Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği 'ne başvuran 100 doğum vakası prospektif olarak incelendi. Tüm vakaların 1. ve 5. dakika Apgar skorları ve postpartum umbilikal kordon arterial pH'ları değerlendirildi. 1. dakika Apgar skoru 7 ve yukarısmdaki olgularla, 1. dakika Apgar skoru 6 ve aşağısmdaki olgular, umbilikal kordon arterial pH : 7.20 değerine göre karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı (X2 = 0.8, p^> 0.05). Apgar'm pH'ya göre sensitivitesi % 90.7, spesifitesi % 20.0 bulundu. Kan pH'sı 7.20'nin üzerindeki olgularda Apgar skoru % 12 yanlış negatif bulunurken, kan pH'sı 7.20'nin altındaki olgularda Apgar skoru % 8 yanlış pozitif bulunmuştur. SUMMARY The purpose of our study was to investigate the correlation between umbilical arterial blood gases and Apgar scores in cases of normal labor progress. 100 birth cases referring to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Health Ministry Ankara Hospital were studied prospectively. One and five -minute Apgar scores and postpartum umbilical cord artery pH values of all cases were determined. We compared the cases which have one-minute Apgar score of 7 and above, with the cases which have one -minute Apgar score of 6 and below in respect to umbilical cord arterial pH value of 7.20. The difference between groups was not significant(X = 0.8, p^0.05). The sensitivity of Apgar scoring according to pH was 90.7 %, the specificity was 20.0 %. Apgar scoring was found 12 %, false -negative in cases with blood arterial pH value above 7.20 and 8 % false -positive in cases with blood arterial pH value below 7.20. - 27
Özet (Çeviri)