CRP'nin akut apandisit teşhisindeki yeri
  1. Tez No: 22460
  2. Yazar: HAKAN GÖKBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Akut apandisit teşhisinde kesinliği artırmaya yönelik tüm araştırmaların amacı; akut apandisitte en önemli morbidite ve morbidite sebebi olan perforasyonu artırmadan, yanlış teşhis sonucu yapılan negatif laparatomileri önlemek ve bu nedenle ortaya çıkan komplikasyonlara ve bunların doğurduğu is gücü kaybı ile yükselen sağlık hizmetleri maliyetini düşürebilmek olmalıdır. Birçok çalışmada olduğu gibi araştırmanın esas amacı olan akut apandisit teşhisinde pathognomonik bir laboratuar bulgusu ortaya çıkarma yönündeki isteğimiz tam hedefine ulaşmamıştır. Ancak apandisit tanısında faydasını araştırdığımız CRP'nin özellikle diğer bulguları ile ortada bir vaka kabul edildiği olgularda amaca uygun bir parametre olduğu ortaya çıkmıştır. Anamnez ve fizik muayene sonrası muhtemel akut apandisit öntanısı ile seçilen 100 hastaya preoperatif serum CRP düzeyi ölçümü yapılarak sonuçlar ameliyat sonrası çıkarılan parçaya ilişkin patolojik tetkik sonuçları ile karsılastırılmıstır. Çalışmadaki 100 hastanın 8' i öpere edilmemiştir. Öpere edilen 92 hastada negatif laparatomi oranı %26dır. Bu hastalarda CRP tayini preoperatif olarak yapılabilse ve gözönünde bulundurulsa negatif laparatomi oranı %14 olacaktı. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of all researches for increasing accuracy in diagnosis of acute appendicitis; is to prevent negative laparatomies, which cause loss of productive effort and increase cost of health services, without increasing perforation rates which is the most important cause of morbidity and mortality. Likewise in many researches, our aim in this study was to find out a pathognomonic laboratory finding but this aim didn't become true. However use of CRP in diagnosis of acute appendicitis is found out to be a suitable laboratory parameter in uncertain cases which we cannot decide for operation. Preoperative serum CRP amount results are compared with final (pathologic piece) diagnosis of 100 patients who are choosed with suspect of acute appendicitis by means of history and physical examination. Eight of these 100 patients is not operated on. Negative laparatomy rate is 26% among 92 patients who are operated on. If we were able to ascertain serum CRP levels preoperatively and give our desicion for operation by relying on these results; our negative laparatomy rate would be 14%. 33