Verruka vulgaris tedavisinde kriyoterapi ile %1 kantaridin, %5 podofilin ve %30 salisilik asit içeren topikal ürün (Canthacur-ps®)'ün etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of cryotherapy and a topical solution of 1% cantharidin, 5% podophyllin and 30% salicylic acid (Canthacur-ps®)
  1. Tez No: 224621
  2. Yazar: EBRU SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN İŞÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Verrukalar deri ve mukozaların human papilloma virüs (HPV)'ler ile infeksiyonu sonucu oluşan selim, tümöral lezyonlardır. En sık görülen klinik tip verruka vulgaristir. Tedavide en sık tercih edilen yöntemler lokal uygulanan destrüktif yöntemlerdir. Uygulanan lokal tedavilerin etkinliğini araştıran yeterli sayıda karşılaştırmalı çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, verruka vulgaris olgularında yaygın olarak kullanılan kriyoterapi ile %1 kantaridin, %5 podofilin ve %30 salisilik asit içeren topikal ürün (Canthacur-PS)'ün etkinliğini karşılaştırmaktır. Yöntem ve Gereç: Bu araştırmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniği'ne başvuran, birden fazla lezyonu bulunan, 15 yaş ve üzeri 30 verruka vulgaris hastası alınmıştır. Aynı hastada, lezyonlardan birine kriyoterapi, diğerine %1 kantaridin, %5 podofilin ve %30 salisilik asit içeren topikal ürün (Canthacur-PS) uygulanmıştır. Lezyonlar iyileştiğinde veya 3 uygulama tamamlandığında tedavi sonlandırılmıştır. Uygulama sırası ve sonrasında görülen yan etkiler kaydedilip, klinik ve kozmetik iyileşmeler değerlendirilmiştir. Çalışmada kriyoterapi ile %1 kantaridin, %5 podofilin ve %30 salisilik asit içeren topikal ürün (Canthacur-PS)'ün klinik etkinliği karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada iki tedavi yönteminin klinik etkinliği karşılaştırılmıştır. 3 uygulama sonunda kriyoterapi uygulanan lezyon grubunda 24 lezyon (% 80) , % 1 kantaridin, % 5 podofilin ve % 30 salisilik asit içeren topikal ürün (Canthacur-PS®) uygulanan lezyon grubunda 18 lezyon (% 60) tam olarak iyileşmiştir. Sonuç: Verruka vulgaris tedavisinde kriyoterapi ile % 1 kantaridin, % 5 podofilin ve % 30 salisilik asit içeren topikal ürün (Canthacur-PS®)'ün etkinliği arasında fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Verrucae are benign, tumoral lesions of the skin and mucosae occuring due to infection with Human papilloma viruses (HPV). The most frequently seen type is verruca vulgaris. The most frequently used treatment methods are local destructive techniques. There are very few studies comparing the efficacy of local treatment methods. The aim of this study is to compare cryotherapy, a frequently used method, with a topical solution of 1% cantharidin, 5 % podophyllin and 30% salicylic acid (Canthacur-PS®). Materials and Method: 30 verruca vulgaris patients aged 15 and over who applied to the Dermatology Clinic of Cerrahpaşa Medical Faculty were included in this study. Cryotherapy and 1 % cantharidin, 5 % podophyllin and 30 % salicylic acid (Canthacur-PS®) were each applied to a different lesion of each patient. Treatment was discontinued when lesions resolved or when 3 applications were completed. Side effects during and after treatment were noted and clinical and cosmetic responses were evaluated. The clinical efficacy of cryotherapy and a topical solution of 1% cantharidin, 5% podophyllin and 30% salicylic acid (Canthacur-PS®) were compared. Results: The efficacy of two treatment methods were compared in this study. After 3 applications, 24 (80%) lesions to which cryotherapy were applied and 18 (60%) lesions to which a topical solution of 1% cantharidin, 5% podophyllin and 30% salicylic acid (Canthacur-PS®) were applied resolved completely. Conclusion: No difference between the efficacy of cryotherapy and a topical solution of 1% cantharidin, 5% podophyllin and 30 % salicylic acid (Canthacur-PS®) in the treatment of verruca vulgaris was found.