Sinir iyileşmesi ve perinöral nedbe oluşması üzerinde pediküllü dermal flep konduit'in etkisinin araştırılması
Investigation of pedicled dermal flap conduit impact on nerve healing and perineural scar formation
  1. Tez No: 224620
  2. Yazar: HAMİDREZA GHATREHSAMANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKİN YUCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sinir yaralanmalarında veya sinir sıkışmasında, sinirin çevresindeki hasarlı dokuların sinir üzerinde olumsuz etki gösterdikleri ve sinirin etrafında koruyucu bir kılıf oluşturmanın, bu etkilerin engellenmesine sebep olduğu daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir(6,11,12). Ayrıca fibroblastlardan salgılanan bazik büyüme faktörünün ( bFGF ) sinir iyileşmesi üzerinde önemli etkisi yapılan araştırmalarda gösterilmiştir(13).AmaçBu çalışmadaki esas amaç, dermal konduitin sinir iyileşmesi üzerinde olumlu etkisinin olup olmadığını araştırmaktır.Yöntem ve Gereçler20 adet, ağırlıkları 220-250gr olan erkek Wistar-albina sıçan kullanıldı. Hayvanlar 2 ayrı gruba ( N= 10 ) ayrıldı. A grubunda siyatik sinir tam kat kesilip primer onarıldı. B grubunda siyatik sinirin primer onarımı takiben aynı taraftan hazırlanan yüzeyel epigastrik bazlı dermal ( dezepitelize edilmiş ) kasık flepi konduit olarak onarılan bölgenin çevresine sarıldı. 3. haftanın sonunda hayvanlardan EMG incelemesi yapılıp siyatik sinir histolojik incelendi.Sonuçlar ve DeğerlendirmeBKAP amplitüdleri B grubu > Agrubu şeklinde idi. A gruptaki BKAP B grubu ile Kıyaslandığında belirgin bir akson kaybı bulgularını sergilemektedir. İleti hızı B grubunda A grubun hemen hemen iki katıdırBu sonuçların istatistiksel değerlendirmesinde parametreye bağlı olmayan ( Non-parametric ) yöntem kullanıldı. Analiz için ?Mann-Whitney U? testi uygulandı. Bu analizde P < 0.01 ( P=0.001 )belirlendi. İstatistiksel yoruma göre A ve B grubu arasında anlamlı fark var.Histolojik incelemede distal uçta, rejenerasyonun bulgularından olan Schwann hücre sayısının artışı B grubunda daha fazla olmakla birlikte, diğer rejenerasyon başlangıç bulgusu olan vaskülarizasyon A grubunda daha fazla olduğu görüldü. Rejenerasyonun bir diğer temel bulgusu olan ortalama mast hücre sayısı B grubunda A grubun iki katı idi.Flep alanında, Schwann hücresayısı A grubunda bgrubundan daha fazla idi. Sütür hattı etrafındaki iltihabi reaksyonda B grubunda fibrozis daha ön planda olmakla birlikte her iki grupta iltihabi hücre dağılımı aynı idi (Makrofaj>lenfosit>mast hücresi>yabancı cisim tipi dev hücreler ). Epinöryumun kalınlığı B grubunda A grubuna göre iki kat artmıştı.SonuçEdilen sonuçlar dermal flep konduitinin sinir iyileşmesi üzerinde olumlu etkisi oluğunu göstermiştir. Bu çalışmada iki grup arasında elektrofizyolojik ve histolojik fark araştırıldı. Bu çalışma B grubunda elektrofizyolojik gelişmenin bariz şekilde üstün olduğunu gösterip, konduitlerin oluşan aksonların yönlendirmesi ve sinir mimarisi üzerinde büyük etkisi olduğu teorisini desteklemektedır.
Özet (Çeviri)
Techniques for nevre repair improved significantly during last tow decades. Important factors affecting nerve healing were studied and still most of them are being studied. Of these, nerve graft substitutes and envelops which improving nerve healing are tow important subject of investigations(6,8,11,12,13,14).PurposeIn this study we investigate whether dermal flap has positive effects on nerve healing and perineural fibrosis.Materials and MethodIn this study,20 male weight 220-250gr Wistar-Albina rat used. Rats divided to three groups ( N= 10 ).In group A sciatic nerve transected and repaired primarily. One rat of this group died while operated and one another killed by the groupmate rats.For group B ipsilateral superficial epigastric arter based 1.X 2.5 cm groin flap was designed and desepithelized whit deep aberration technique.In group B sciatic nevre transected and repaired primarily and then wrapped by desepithelized pedicled dermal conduit. One rat died during recovery from anesthesia and one another found dead the day after surgery.After three weeks electromyography performed in all groups and then rats sacrificed and sciatic nerves were sent for histological examination.ResultIn electromyography conduction speed through the nerve and action potential amplitude for group B was twice as for group A( P< 0.01, Mann-Whitney U test ). In histological examination Swchann cells and Mast cells in the distal segment in group B was more than group A. Neovascularization was more prominent in group A.Analysis of the data showed that there is a meaningful difference( P< 0.01, Mann-Whitney U testi ) between group a and B, and functional healing was superior in group B.ConclusionAs a conclusion dermal conduit has significant effect on nerve healing, and it may be a good cover for nerve repaired nerve defects