Perkütan koroner girişim yapılan iskemik kalp hastaların (miyokard infarktüsü geçirmemiş) sol ventrikül fonksiyonlarının doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assesment of left ventricular function with tissue doppler echocardiography: after percutaneous coronary intervention in ischemic heart disease (with not myocardial infarction)
- Tez No: 224622
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ekokardiyografi kalbin yapısal ve fonksiyonel işlevlerini yüksek frekanslı ses dalgaları kulanılarak degerlendirmeye yarayan girişimsel olmayan, uygulaması kolay, nisbeten ucuz bir tanı yöntemidir(1,2). Son dönemlerde diğer tıp alanlarında olduğu gibi ekokardiyografik incelemelerde de önemli ilerlemeler kaydedilmiş ve yeni teknikler geliştirilmiştir. Doku doppler görüntülemede (DDG) ventriküllerin global veya bölgesel, sistolik ve diyastolik fonksiyonları kantitatif olarak değerlendirilmesinde kullanılan bu yeni tekniklerden biridir(2,4,5).Yapılan çalışmalarda iskemik kalp hastalıklarında sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarnını sistolik fonksiyonlarından önce bozulduğu ve bu fonksiyonel bozukluğun global olmaktan çok bölgesel olduğu saptanmıştır(6,,7,8,9,10). Başarılı perkütan koroner girişim sonrası perfüzyonun düzeltilmesi ile bölgesel ve global sistolik ve diyastolik fonksiyonlarda erken ve geç dönemde düzelme olduğu deneysel ve klinik çalışmalarda gösterilmiştir(9,10). İskemik kalp hastalarında iskemik segmentlerde sistolik hız (S), erken diyastolik hız (E) ve E/A oranı azalır, geç diyastolik hız(A) artar, bölgesel izovolümetrik gevşeme zamanı (İVGZ) ve deselerasyon zamanı (DZ) uzar. Transmitral doppler akımı ve doku doppler inceleme ile E dalgasında azalma, A dalgasında artma, E/A oranının azalması, İVGZ VE DZ'nin uzaması diyastolik fonksiyon bozukluğunun göstergeleridir.Bizim çalışmamızın amacı; Angina pektorisi olan veya gögüs ağrısı ayırıcı tanısı için yapılan tanısal testlerde (treadmil testi, miyokard perfüzyon sintigrafisi) iskemi saptanıp koroner anjiyografi önerilen, yapılan koroner anjiyografide herhangi bir koroner arterde kritik darlık (
Özet (Çeviri)
Echocardiography is a non-invasive, easy to use, and a cheap diagnostic tool which uses high frequency sound waves to evaluate structural and functional features of the heart (1,2). In the past few years, as in other medical divisions, important advancement in echocardiography and new techniuqes have been evolved. Tissue doppler imaging (TDI) is one of the evolved techniques used to evaluate quantitative global or regional wall motion abnormalities, systolic and diastolic functions of ventricles of the heart.In previous studies, it was shown that in iscemic heart disease diastolic function is impared before systolic left ventricular function, an diastolic dysfunction initiates first with regional dysfunction rahther than global (6,7,8,9,10). As perfusion is restored after percutaneous coronary intervention, global and regional diastolic function is improved in early and late period, and this was shown in previous clinic studies (9,10). In ischemic heart disease, early diastolic velocity (E) and E/A ratio decreases in ischemic segments, late diastolic velocity (A) increases, regional isovolumetric relaxation time (IVRT) and decelaration time (DT) increases. Transmitral doppler current and tissue doppler imaging shows decrease in E wave, and an increase in A wave, decrease in E/A ratio, IVRT and DT. These findings are hallmark of diastolic function.Aim of our study was to assess effects of ischemia on myocardial function before and after percutaneous coronary intervention in patients with angina pectoris, or whom a non-invasive test (treadmill test, myokardial perfusion SPECT) showed ischemia, and then coronary angiography was done and at least one epicardial coronary artery disease ( >%70 obstruction identified a critical lesion) was diagnosed. Exclusion criteria were: Left ventricular hypertrophy, cardiac other pathology (valvular heart disease, cardiomyopathy, myocardial infarction, arrythmia), pulmonary hypertension, 60 years old. Effects of ischemia were asseses by comparing tissue doppler evaluation of left ventricular diastolic function carried out before and after percutaneous intervention (PCI, percutaneous transluminal coronary angioplasty + stent implantation) when ischemia was resolved.There are conflicting reports about the change in systolic and diastolic function of the left ventricle after reperfuzion therapy. Mostly improvement is thought to take place no in the early period, but significantly in the late term (120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127). In our study, global and regional left ventricular sustolic and diastolic function showed some improvement asseses by TDI parameters done after 6 months from PCI. But this improvement was not statistically significant.Tissue doppler imaging is an objective, non-invazive and promising tool for evaluating regional wall motion abnormalities especially in coronary artery disease. TDI parameters are affected by adjacent myocardial segmentary tethering effects and angular resolution changes are high. These properties maket his method restrictions and limitations of this method.In conclusion, although regional rate of flow assesed with pulse tissue doppler echocardiography shows beat to beat variance, it is an easy method to evaluate systolic and diastolic functions of the left ventricle. But there must be standarts of defining pathologic conditions and this can be achieved by carrying out larger studies including different patient groups in large series.