Aspirin ile deneysel olarak gastrik ülser oluşturulan ratlarda l-karnitinin gastroprotektif etkilerinin araştırılması
The protective effects of l-carnitine in the rat model of aspirin-induced gastric ulcer
  1. Tez No: 224654
  2. Yazar: BURAK UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANSEL TÜRKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kardiyoloji pratiğinde sık kullanılan bir ilaç olan aspirinin kullanımını kısıtlayanesas faktör gastrointestinal olaylar ve özellikle gastrointestinal kanamalardır. Reaktif oksijen araürünleri ve oksidatif hasarın patogeneze katkıda bulunduğu düsünülmektedir. L-karnitin ise antiradikalve anti-oksidan etkileri ile son zamanlarda ilgi çeken bir maddedir. Biz de çalısmamızdaaspirin ile gastrik mukozal hasar olusturduğumuz ratlarda L-karnitinin etkilerini değerlendirmekistedik.Materyal ve Metod: Çalısmaya alınan 42 adet rat randomize olarak 6 gruba ayrıldı. (1)Kontrol grubuna sadece çesme suyu verildi; (2) ASA: 36 saat açlık sonrası 600 mg/kg aspirinverildi; (3) LC: 50 mg/kg L-karnitin 21 gün 1x1 intragastrik gavaj yoluyla verildi; (4) PPI: 40mg/kg Pantaprazole, 21 gün verildi; (5) ASA+LC: Öncelikle 21 gün boyunca L-Karnitin 50 mg/kgverildi, 36 saat açlık sonrası 600 mg/kg aspirin verildi; (6) ASA+PPI: Öncelikle Pantaprazole 40mg/kg 21 gün boyunca verildi, 36 saat açlık sonrası 600 mg/kg aspirin verildi. Tüm hayvanlar 21günün sonunda 36 saat boyunca aç bırakıldı, çesme suyuna ulasımları ise serbest bırakıldı. Aspirinverilmesini takip eden 36. saatte mide dokuları çıkarıldı. Histopatolojik değerlendirilmesi yapılandokulara gastrik hasarın derecesine göre bir skor verildi (ülser indeksi). Doku düzeyindeantioksidan ve lipid peroksidasyonunu tayin etmek üzere CAT, SOD ve GSH-Px enzim aktiviteleriile MDA ve NO düzeyleri çalısıldı.Bulgular: Patolojik skorlar incelendiğinde, kontrol, PPI ve LC grupları arasında anlamlıfark yoktu. ASA grubunun ülser indeksi kontrol, LC ve PPI gruplarına göre anlamlı olarak yüksekti.ASA+PPI grubunda ASA ile karsılastırıldığında ülser indeksi azaldı, fakat fark anlamlı değildi.ASA+LC grubunda ise ASA grubuna göre ülser indeksinde değisiklik olmadı. Biyokimyasalparametrelere bakıldığında aspirin verilmesiyle; katalaz ve GSH-Px aktivitelerinde anlamlı düsme,MDA ve NO düzeylerinde anlamlı artıs saptandı. SOD düzeylerinde ise anlamlı değisiklikgözlenmedi. LC tedavisi ile katalaz ve SOD aktivitelerinde anlamlı değisiklik gözlenmezken, GSHPxaktivitesi ile MDA ve NO düzeylerinde istatistiki olarak anlamlı olmayan düsme meydana geldi.PPI tedavisi ile katalaz ve SOD aktivitelerinde değisiklik gözlenmedi. GSH-Px aktivitesindeanlamlı olmayan artıs saptandı. MDA ve NO düzeylerinde ise anlamlı artıs meydana geldi.Sonuçlar: Bu veriler ısığında aspirin verilen ratlarda LC tedavisinin kısmen etkisinin olduğuancak bunun istatisti açıdan anlamlı olmadığı söylenebilir. Yüksek riskli ve aspirinin mutlakakullanılması gereken vakalarda PPI kullanımının uygun olacağını düsünmekteyiz. Bu konuda dahafazla klinik ve deneysel çalısmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The protective effects of L-carnitine in the rat model of aspirin-induced gastric ulcerPurpose of the thesis: Aspirin is one of the most frequently used drug in cardiologypractice. However, the major limiting factor for the drug's clinical use are its gastrointestinaladverse effects, which include especially gastrointestinal bleeding. Reactive oxygen species andoxidative injury might be possible factors underlying in the pathogenesis. L-carnitine is apromising drug with its antiradical and antioxidant effects. Therefore, it was reasonable tohypothesize that L-carnitine provide protection against the state of aspirin induced gastric mucosalinjury.Material and methods: Forty-two rats were divided into six groups randomly. (1) Thisgroup was served as control, these animal received only tap water; (2) ASA: Aspirin at a dose of600 mg/kg was administered; (3) LC: L-carnitine at a dose of 50 mg/kg for 21 days wasadministered; (4) PPI: Pantaprazole at a dose of 40 mg/kg for 21 days was administered, (5) ASA +LC: These animals were pretreated with the test drug L-carnitine (50 mg/kg day) orally for 21 days,and then ulceration was induced by a single dose of (600 mg/kg) aspirin; (6) ASA + PPI: These ratswere pretreated with Pantaprazole (40 mg/kg) orally for 21 days, and then aspirin was administeredat a single dose of 600 mg/kg. All the animals were fasted 36 h prior to the aspirin administration.Gastric mucosal injury was scored histopathologicaly (ulcer index). Tissue CAT, SOD and GSH-Pxactivities were studied in order to determine antioxidant effects; in addition, MDA and NO levelswere determined for lipid peroxidation.Findings: The pathological scores of control, PPI and LC groups were similar. However itwas significantly high in the ASA group. Ulcer index of ASA + PPI group was reduced (notsignificantly), and did not change in ASA + LC group when compared with control group. Catalaseand GSH-Px activities were reduced significantly, however MDA and NO levels were increasedsignificantly after aspirin administration. But SOD activity did not change. Pretreatment with LCreduced GSH-Px activity, MDA and NO levels not significantly. No significant change wasobserved in CAT and SOD activities. After the administration of PPI, GSH-Px activity increasednot significantly, but MDA and levels were increased significantly. Likewise, no significant changewas observed in CAT and SOD activities.Results: In the light of these data, one can conclude that pretreatment with LC has a limitedeffect in aspirin induced gastric mucosal injury. PPI usage should be recommended to the patientswith high cardiovascular risk factors and those who have to use aspirin. Further clinical andexperimental researches are needed.