Uzun süreli düşük doz aspirin kullanımının gastrik-duodenal etkileri ve glutatyon-vitamin C,E'nin koruyucu etkisi
Effects of low dose daily long-term aspirin intake on gastric and duodenal mucosa: Protection by GSH-vitamin C and E
  1. Tez No: 281689
  2. Yazar: SEHER AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN AMANVERMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Düşük doz aspirin, iskemik kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıklarda, olası trombus ve emboli'nin önlenmesinde en yaygın kullanılan ilaçlardan biridir. Ancak, aspirin hem topikal hemde sistemik etki göstererek özellikle gastrointestinal mukozal kanama ve ülserleşmeye sebep olabilir. Mukozal hasara, protaglandin yetersizliği, nötrofil-aracılı inflamasyon ve oksidatif stres'in sebeb olabileceği ifade edilmektedir. GSH, vitamin C ve E iyi bilinen güçlü antioksidanlardır. Düşük doz aspirinin mukoza üzerine olan hasar verici etkileri, bu antioksidanlarla önlenebilir. Amacımız, uzun dönem düşük doz aspirin kullanımına bağlı oluşabilecek gastrik ve duodenal hasarın önlenmesidir.Deneysel çalışma protokolüne göre; erişkin erkek ratlar her grupta 8'er olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Kontrol gruba serum fizyolojik, ASA gruba aspirin (1,44 mg/kg/gün) ve ASA + antioksidan alan gruba ise aspirin (1,44 mg/kg/gün) + vitamin C (50 mg/gün), vitamin E (25 mg/gün) ve glutatyon (25 mg/gün) 40 gün boyunca gavaj ile intragastrik verildi. Ayrıca ratlar çalışma süresince normal rat diyeti ile beslendiler. Tedavi sonrası kan, mide ve duodenum patolojik ve biyokimyasal inceleme için alındı.ASA grubundaki ratların mide ve duodenumları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında daha fazla patolojik bulguya sahipken, ASA + antioksidan alan grubun patolojik bulguları ASA grubundan daha az bulunmuştur. Mide mukozal doku MPO enzim aktivitesi ASA grubunda kontrol grubuna kıyasla yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Low dose aspirin is widely used for the prevention of probable thrombus and embolus in patients suffering from ischemic heart disease and ischemic cerebrovascular disease. However this drug acts both topically and systemically and aspirin might lead to hemorrhage and ulceration on gastrointestinal mucosa. It is expressed that the insufficiency of prostaglandin, neutrophil-mediated inflammation and oxidative stress may cause mucosal injuries. GSH, vitamin C and E are the potent anti-oxidants. It is hypothesized that GSH-vitamin C-E may protect to the upper gastrointestinal mucosa against low dose aspirin?s adverse effects. The aim of this study is the preventing of gastric and duodenal damage induced by low dose aspirin on a long-term basis.The adult male rats were randomly divided into three groups of 8 each. Rats were fed regular diets and maintained for 40 days in the control group, the L-ASA group, which was given aspirin (1.44 mg/kg/day) administered intragastrically by feeding tube to rats, or the L-ASA with antioxidant supplement group, to whom 1.44 mg of aspirin/kg/day + a solution that contained 50 mg vitamin C, 25 mg vitamin E and 25 mg GSH was administered intragastrically by feeding tube to rats everyday. After the treatments, blood, stomach and duodenum were taken for pathological and biochemical analysis.The stomach and duodenum of the ASA group rats had higher scores of pathological findings compared with the control group, whereas the scores of the antioxidant-supplemented group were lower than the ASA group. In addition, gastric MPO activity was higher in the ASA group than control group.