Malatya Asker Hastanesinde 2007 yılında görev yapan personelin sağlıklı beslenme konusundaki tutum ve davranışları
The attitude and behaviours of the personnel on duty at Malatya Military Hospital in 2007 on healthy dieting
  1. Tez No: 224653
  2. Yazar: BİRCAN ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Malatya Asker Hastanesinde görev yapan personelin sağlıklı beslenme konusundaki tutum ve davranışlarını saptamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmaya 2007 yılında görev yapan tüm personel dâhil edilmiştir (n=268). Araştırma verileri sosyo-demografik özellikler, genel sağlık durumu, beslenme davranışları ve besin tüketim sıklığını içeren bir anket formu ile toplanmıştır.Araştırmaya katılan bireylerin yaşları 20-52 arasında olup, yaş ortalaması 28.6 ± 8,0 yıldır. Ortalama Beden Kitle İndeksi değerleri 24.2 ± 3.2'dir. Yaş arttıkça Beden Kitle İndeksi de artmakta olup, erkeklerin BKI değerleri ortalaması, kadınlardan anlamlı derecede fazladır.Düzenli egzersiz yapma oranı 20-24 yaş grubunda %35.5 iken, 25-29 yaş grubunda %22.7, 30-34 yaş grubunda %5.4, 35-39 yaş grubunda %18.5, 40 yaş ve üzerinde ise %6.5'tir.
Özet (Çeviri)
This survey has been carried out to evaluate the attitude and behaviours of Malatya Military Hospital staff towards 'Healthy Dieting'.All of the personnel on duty in 2007 are included in this research (n=268). The survey has been gathered through a questionnarie covering 'nutrition consuming frequency', 'nutritional behaviours', 'general health condition' and 'socio- demographic characteristics'.The age of participants in this research varies from 25 to 52 with an average of 28.6 ± 8.0 years. Average body mass index values are; 24.2 ± 3.2. As the age grows up, body mass index rises as well, and male body mass index is significantly higher than female.Whereas doing regular exercise ratio is 35.5% between the age group of 20-24, it is 22.7% between 25-29 age group, 5.4% between 30-34 age group, 18.5% between 35-39 age group, 6.5% for those who are 40 years and over. The difference between those who do regular exercise and those who do not according to the age groups, statistically has been found significant.In accordance with the situation of 268 individuals in terms of 'meal skipping' the following results have been obtained:114 of them (42.6%) do not skip meals.