Kalsiyum kanal blokerlerinden diltiazem ve nikardipinin serum digotin düzeyi üzerine etkisi
  1. Tez No: 22467
  2. Yazar: ALİ YENEL
  3. Danışmanlar: DR. A. METİN CAMBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
35 ÖZET Bu çalışma diltiazem ve nikardipinin serum digoxin dü zeyi üzerine etkisini araştırmak amacıyla, hipertansif ve aterosklerotik kalp yetmezliği nedeniyle, kronik olarak günde 0.25 mg digoxin kullanan 30 olguda yapıldı. Olgular her biri 15' er kişilik 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba 14 günlük çalış ma süresinin ilk 7 gününde günde 3 kez 30 mg diltiazem, ikin ci 7 günde ise günde 3 kez 60 mg diltiazem verildi. tkinci gruba ise günde 3 kez 20 mg nikardipin verildi. Olguların ça lışma öncesi, 7. gün ve 14. günde serum digoxin düzeyleri ölçüldü ve elektrokardiogramları çekildi. Kalp hızında azalma, P-R süresinde uzama ve Q-Tc süresinde kısalma gibi elektrokardio grafik parametrelerle serum digoxin düzeyleri arasındaki i- lişki araştırıldı. Diltiazem, serum digoxin düzeyini 14.
Özet (Çeviri)
36 ABSTRACT ObjectiveîTo investigate the effect of diltiazem and nicardipine on semam digoxin level in patients using digoxin continiously. Patients: 30 patients with hypertensive and atheroscle rotic heart disease using digoxin 0.25 mg/day were choosen. Design : Patients handled in 2 group each containing 15 person. First group was given diltiazem 30 mg three times a day for the first 7 days of study, for the second and last 7 days of study they were given diltiazem 60 mg three times a day. To the second group nicardipine 20 mg three times a day was given for 14 days, meaning during all study period. Serum digoxin levels of each subjects were measured before the study, on the 7 and 14 days of study, also at the same time points electrocardiograms of each subjects we re taken. The correlations between serum digoxin levels and deceleration of heart rate, prolongation of P-R interval, dec rease in Q-Tc interval were investigated.