Histaminin bronşiyal düz kastaki etkilerinin inhibisyonu açısından kalsiyum kanal blokerlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 40714
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN ZENGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
48 VLÖZET -Bu çalışmada, kalsiyum kanal blokerlerinden diltiazem (İO“7 M), verapamil (İO-7 M) ve nikardipin (İO-7 M)'in, kobay izole trakea transvers şeritlerinde belirli konsantrasyon aralığındaki HA (İO*10 M - İO-4 M) ile oluşturulan kasılmalara etkileri araştırılmıştır. -Kullanılan kalsiyum kanal blokerleri, HA ile oluşturulan kasılmaları istatistiksel açıdan anlamlı olarak azaltmıştır. Ancak, kasılmaları inhibe etme dereceleri arasında farklılık gözlenmiş ve her bloker için kontrol -log EC50 ile bloker sonrası -log EC50 değerleri hesaplanarak potens karşılaştırılması yapılmıştır. Elde edilen bu değerlere göre potens sıralaması verapamil > diltiazem > nikardipin olarak bulunmuştur. -Yapılan çalışmanın diğer bölümünde ise, 5xl0”5 M HA (EC80) ile indüklenen kasılmaya karşı kalsiyum kanal blokerlerinin etkilerinin doz bağımlı olup olmadığı araştırılmıştır. Bu konsantrasyondaki HA uygulandıktan sonra diltiazem, verapamil ve nikardipin artan konsantrasyonlarda (İO-7 M - İO4 M) ortama ilave edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, diltiazem ve verapamil İO-7 M konsantrasyondan başlayarak İO-4 M konsantrasyona kadar, 5x1 0-5 M HA ile indüklenen kasılmaları inhibe etmiştir. Nikardipin ise İO-7, İO-6 ve İO-5 M konsantrasyonlarda istatistiksel olarak anlamlı inhibisyon oluşturmamış, İO4 M konsantrasyonda ise belirgin inhibisyon oluşturduğu saptanmıştır. -Sonuçlar, HA ile oluşan trakea düz kas kasılmalarının başlıca hücre dışı Ca++,a bağımlı olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda kullanılan kalsiyum kanal blokerleri ise etkilerini özellikle voltaj bağımlı kalsiyum kanallarından Ca^ girişini önleyerek gösterdiklerinden, HA ile oluşan kasılmaların kısmen voltaj bağımlı kalsiyum kanalları aracılığı ile Ca^ girişine bağımlı olabileceği de düşünülebilir. -Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, kullanılan kalsiyum kanal blokerlerinin HA ile oluşan kasılmalara karşı koruyucu etkiye sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
49 VH. SUMMARY -In this study, the effects of the calcium channel blockers, diltiazem (10*7 M), verapamil (10-7 M) and nicardipine (lO-7 M), on the contractions induced by HA (10-10 - lO-4 M) in isolated guinea-pig tracheal transverse strips have been investigated. -The calcium channel blockers decreased HA-induced contractions statistically significant. But, it has been observed that there are differences among the levels of inhibition, and the potency comparison has been made by estimating the values of the control -log EC50 for each blocker and -log ECJ0 postblocker. According to these values, their degree of activity was in the order: Verapamil > diltiazem > nicardipine. -In the other part of the study, it has been studied whether the effects of calcium channel blockers on the contraction induced by 5x1 0-5 M HA (EC80) are dose dependent or not. After this concentration of HA was applied, increased concentrations (lO-7 M - lO-4 M) diltiazem, verapamil and nicardipine were added to the organ bath. According to these results, diltiazem and verapamil inhibited 5xl0“5 M HA-induced contraction of guinea-pig tracheal strips in a dose-related fashion beginning from lO-7 M to lO-4 M concentrations. But nicardipine did not inhibit statistically significant in lO-7, 10”6 and lO“5 M concentrations and it has been found that nicardipine inhibited the 5xl0-5 M HA-induced contractions in lO-4 M concentration. -The results have demonstrate that tracheal smooth muscle contractions induced by HA are dependent on extracellular calcium. The calcium channel blockers have shown their effects by preventing the transmembrane Ca++ influx via voltage- dependent channels, it may be thought that, HA-induced contractions can be dependent on Ca44”entrance through the partially voltage-dependent calcium channels. -The results that we have obtained in our study indicated that the calcium channel blockers have a protective effect against HA-induced contractions.