Doğum indüksiyonunda kullanılan farmakolojik ajanların yenidoğan sarılığı üzerine etkileri
- Tez No: 224681
- Danışmanlar: DR. ALİ GEDİKBAŞI, DR. YAVUZ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Doğum indüksiyonu ve augmentasyonunda kulanılan farmakolojikajanların yenidoğan sarılığı üzerine etkileriAmaç: Doğum indüksiyonunda sıklıkla kullanılan farmakolojik ajanlardanPGE2 (Dinoproston) nin yenidoğan sarılığı üzerine etkisini araştırmaktır.Gereç ve yöntem: Mart 2007 ? Nisan 2008 tarihleri arasında hastanemizantenatal polikliniğine, perinatoloji polikliniğine ve acil doğum servisinebaşvuran, indüksiyon açısından bir kontrendikasyon ve yenidoğan sarılığıaçısından bilinen bir risk faktörü olmayan 140 olgu çalışma grubumuzuoluşturdu.Bu olgulardan 48 `ine dinoproston ile, 46'sına misoprostol ile, 46'sınaoksitosin ile indüksiyon uygulanarak çalışma grupları oluşturuldu. 44 randevulusectio ve 47 normal spontan doğum yapan gebeyle kontrol grubu oluşturuldu.Dinoproston 10 mg'lık vaginal ovül, misoprostol 25 mg'lık vaginal tablet veOksitosin %1'lik solüsyon infüzyonu halinde uygulandı. Tüm bebeklerdenkordon kanınından hemogram, kan grubu ve biyokimya çalışıldı. Postpartum 3.ve 6.gün total bilirubin değerleri ölçülerek karşılaştırıldı. Verilerindeğerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standartsapma) yanı sıra gruplar arası karşılaştırmalarda Tek yönlü varyans analizi altgrup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, ikili gruplarınkarşılaştırmasında bağımsız t testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare(X²) testi kullanılmıştır. Sonuçlar, anlamlılık p0.05). Budeğerler kontrol grupları olan randevulu sectiolarda 7,46±2,04 ve 8,22±4,15,normal spontan doğum grubunda 8,7±4,14 ve 7,43±4,64 idi. Çalışma ve kontrolgrupları arasında 3. gün ve 6. gün total bilirubin değerleri arasında istatikselolarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Çalışmamız sonucunda elde ettiğimizverilerin literatür ile de değerlendirilmesi sonucunda intravaginal dinoproston(PGE2) uygulanması , yenidoğan sarılığı açısından güvenli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of PGE2 (Dinoprostone) , apharmacologic agent frequently used for induction of labor on newbornjaundice.Material and Method: 140 cases, who applied to the antenatal outpatientclinic, the perinatology outpaint clinic and emergency service between March2007-April 2008 and who didn?t have any contraindication for induction and anyknown risk factor for newborn jaundice, formed our study group. Of thosecases, study groups were constructed by administering induction bydinoprostone in 48, by misoprostol in 46, and by oxytosin in 46 cases. A controlgroup consisted of pregnant women, 44 of whom delivered a baby by cesareansection with an aprpointment and 47 by normal spontaneous delivery.Dinoprostone 10 mg was administered as vaginal ovule, misoprostol 25 mg asvaginal tablets and oxytocin 1% solution as infusion. Haemogram, blood groupsand biochemistry were studied fom cord blood of all babies. Their total bilirubinlevels were measured and compared at postpartum 3rd and 6th days. One-wayvarience analysis has been used for comparisons among groups and Tukeymultiple comparisons test for sub-group camparisons, independent t-test forcomparison of coupled groups, chi-square (x2) test was used for comparisons ofquantitative data as well as descreptive statisical methods (average, Standarddeviation) in evaluation of data. Results have been evaluated at a significancelevel of p0.05).Those values were 7,46±2,04 and 8,22±4,15 in section with appointment whichformed the control group and 8,7±4,14 and 7,43±4,64 in normal spontaneousdelivery group. There were no statistically significant difference between 3rd dayand 6th day bilirubin values among study and control groups (p>0.05).As aresult of evaluation of results we obtained in our study with the literature,administering intravaginal dinoprostone (PGE2) is a safe method for the aspectof newborn jaundice.