Kök hücre ve karaciğer transplantasyon hastalarında toxoplasmosisin gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ve nested polimeraz zincir reaksiyonu yöntemleri ile takibi
Screening hematopoietic stem cell and liver transplant recipients for toxoplasmosis by using real time polymerase chain reaction and nested polymerase chain reaction
  1. Tez No: 224717
  2. Yazar: AYŞE CANER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN YÜKSEL GÜRÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Parazitoloji, Molecular Medicine, Parasitology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Toxoplasmosis organ ve kemik iliği transplantasyonu, kanser kemoterapisi gerektiren hastalıklar, kortikosteroid tedavisi gibi immun sistemi baskılanan hastalarda sıklıkla reaktive olarak, nadiren de primer enfeksiyon sonrası hayatı tehdit eden ciddi klinik tablo yaratmaktadır. Hastaların çoğunda uygulanan immun baskılayıcı tedavi sırasında Graft Versus Host hastalığı geçirmesi ile immun baskılayıcı tedavinin yoğunlaştırılması toxoplasmosis sıklığını arttırmaktadır. Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Anabilim Dalı ve Karaciğer Transplantasyon Ünitesinde immun baskılanma uygulanan 30'ar hasta ve donörlerine transplantasyon öncesi ve sonrası dört ay boyunca düzenli aralıklarla standart olarak toplanan kan örneklerine eşzamanlı olarak Real Time ve Nested PZR, Sabin Feldman Dye Test, EIA IgM ve ISAGA IgM testleri uygulanmıştır. Transplantasyon öncesi seropozitif olan veya donörü seropozitif olan seronegatif alıcılar olan risk grubu hastalar çalışmaya seçilmiştir. Toxoplasmosis sıklığının her iki PZR testinin bir arada kullanılmasıyla kök hücre transplantasyon hastalarında % 23.3 (7/30) ile literatürdeki en yüksek oranda bulunması ve karaciğer transplantasyon hastalarında elde edilen % 10'luk (3/30) oranın bu konuda elde edilen ilk veri olarak literatüre geçmesi sağlanmıştır. İlginç olarak, yapılan tarama sırasında pozitif saptanan 10 hastanın 3'ü Real Time PZR, 3'ü Nested PZR yöntemi ve kalan 4 hasta her iki PZR yöntemi ile saptanmıştır. PZR pozitif saptanan hastaların % 20'sinde IgG, % 30'unda da IgM pozitifliği saptanabilmiştir. Allojenik KHT hastalarının üçünde akut Graft Versus Host hastalığı gelişmesiyle uygulanan yoğun immun baskılayıcı tedavi ve TMP-SMX profilaksisinin kesilmesini takiben bu hastalarda PZR pozitifleşmiş, profilaksinin tekrar başlanması ile PZR negatifleşmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada transplantasyon hastalarında toxoplasmosis profilaksisinin herhangi bir sebeple kesilmesiyle hastaların düzenli aralıklarla Real Time ve Nested PZR ile birlikte izlenmesinin erken tanı, tedavi ve tedavinin etkinliğinin izlenmesinde fayda sağlayacağı, immun sistemi baskılanmış hastalarda serolojik takipten ziyade PZR sonuçlarının ön planda tutulmasının hasta lehine yarar sağlayacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Toxoplasmosis is a serious health problem in immun suppressed patients which may lead to death. The clinical presentation of toxoplasmosis in high risk groups, such as organ, bone marrow transplant recipients or patients with malignancies is usually reactivation of the latent infection, rarely primary T. gondii infection. In most of these patients, toxoplasmosis incidence is high because of impaired cellular and humoral immune response due to intense immunosuppressive therapy which may be become heavier in case of graft versus host disease. In the present study, 60 immunosuppressed patients? blood samples were collected by Ege University Medical School, Department of Oncology and Liver Transplantation Unit and screened for four months at fixed time intervals by Real Time and Nested PCR, and Sabin Feldman Dye Test, EIA IgM, and ISAGA IgM. Using both PCR methods, the incidence of toxoplasmosis in stem cell recipients is found to be 23.3% (7/30) which is the highest ratio in the literature. The ratio 10% (3/30) found in liver transplantation patients is the first data given for this group of patients. Interestingly, among these 10 patients, 3 patients were positive by Real Time PCR, 3 patients were positive using Nested PCR, and only 4 patients were positive by both PCR methods. IgG increase was detected in two PCR positive patients (20 %), IgM antibodies were detected only in three PCR positive patients (30 %). PCR results became positive in three allogeneic hematopoietic stem cell patients who got more immunosuppressive therapy because of acute graft versus host disease and ceased anti-Toxoplasma prophylaxis during that period. As prophylaxis restarted, PCR became negative. In conclusion, the present study showed that toxoplasmosis has to be considered in a patient whose anti-toxoplasmosis prophylaxis was interrupted. In addition, screening of the high risk patient groups such as transplant recipients by both Real Time PCR and Nested PCR periodically may be beneficial for the diagnosis, treatment and follow-up of the efficacy of the therapy. Finally, the present study highlighted the importance of prioritizing PCR screening in patients taking immunosuppressive therapy instead of serological screening.