Farklı kortikosteroidlerin yenidoğan ratlarda hipokampusta nöron kaybına ve beyin ağırlığına etkisi
Effects of different corticosteroids on the brain weight and hippocampal neuronal loss in rats
  1. Tez No: 224736
  2. Yazar: FATMA DUKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Kronik akciğer hastalığı riski olan mekanik ventilatöre bağlı düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlara steroid tedavisi uygulanmaktadır. Çalışmamızda neonatal dönemde eşit etkin dozda deksametazon, betametazon ve metilprednizolon tedavisinin, ayrıca yüksek doz deksametazon tedavisinin hipokampusta nöron kaybına etkisi ve beyin ağırlığının vücut ağırlığına oranı karşılaştırıldı.Gereç ve Yöntem: Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Laboratuvarı'nda üretilmiş olan Sprague-Dawley ratlar (Denizli, Türkiye) çalışmaya alındı.1. Grup, kontrol; 2. grup betametazon; 3. grup, metilprednizolon; 4. grup, düşük doz deksametazon; 5.grup, yüksek doz deksametazon grubuPostnatal 3., 4. ve 5. günlerde kontrol grubuna serum fizyolojik, ikinci gruba betametazon, üçüncü gruba metilprednizolon, dördüncü gruba düşük doz deksametazon, beşinci gruba yüksek doz deksametazon tedavisi azaltılan dozlarda subkutan verildi. Vücut ağırlıkları ilaçlar verilmeden önce postnatal 1., postnatal 3-5 günlerde ve postnatal 7. günde dekapitasyon öncesinde ölçüldü. Postnatal 7. günde beyin kraniyotomi ile çıkarıldı. Beyin ağırlıkları ölçüldü. Beyin dokusu simetrik olarak ikiye bölünerek bir yarısı TUNEL boyama için hazırlandı.Bulgular: Yüksek doz deksametazon grubunda hipokampusta Aİ sayısı diğer gruplardan anlamlı olarak fazlaydı (p0.05).Sonuç: Sonuç olarak betametazonun hipokampusta nöron kaybına yol açmadığı ve beyin ağırlığını sadece yüksek doz deksametazonun etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Dexamethasone has been applied to ventilator-depended premature infants with chronic lung disease to improve lung function. In this study, the effects of the equivalent doses for antiinflammatory potency of neonatal dexamethasone, betamethasone and methylprednisolone have been evaluated on in situ cell death in hippocampus and on ratio of brain weight to body weight in rats. Same comparision has also been performed with high and low dose dexamethasone treatment.Material and Method:Groups were prepared as follows:Group 1, control; group 2:,betamethasone; group 3, methylprednisolone; group 4, low dose dexamethasone; group 5, high dose dexamethasone groupAt postnatal 3rd, 4th and 5th days pups at first, second, third, fourth and fifth groups were injected with saline, betamethasone, methylprednisolone, low and high dose dexamethasone respectively. The treatments were given subcutaneously with tapering doses.Body weight was measured on PD1, PD 3-5 before the treatment was given and on PD 7 before the decapitation. On PD 7 brain weights were measured and divided into two hemisphers.