Paraziter ve allerjik hastalıklarda immünoglobulin E ve eosinofili bulgularının değerlendirilmesi
- Tez No: 22474
- Danışmanlar: DR. ORHAN ERBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada, parazitik infeksiyonlar ve allerjik hastahklarda eosinofili ve serum IgE düzeyleri araşünldı. Paraziter hastalıklarda; gaitanın direkt mikroskopik incelemesi ile kolaylıkla tanı konulabilmektedir. Periferik Yayma'da Eosinofili bulgusu ise her ne kadar bir çok nedene bağlı olarak gelişebilirse de; paraziter hastalıkların ön tanıda düşünülmediği olgularda destekleyici bir kriter olarak kullanılabilmektedir. Paraziter hastalıklar non-spesifik IgE yanıtına yol açması nedeniyle IgE düzeyi tanıda destekleyici bir bulgu olarak kullanılabilir. Ancak bu çalışma, hastada tanıya götürebilecek işlemlerin maliyetini artırmaktadır ve sadece tanıda zorlanılan olgularla sınırlandırılması ve bu olgularda serum IgE ile birlikte fekal IgE çalışması uygun olacaktır. Allerjik atopik hastalıklarda IgE yanıtı spesifiktir ve allergen screen test yardımıyla hangi allergene spesifik olarak geliştiği kolaylıkla saptanabilir. Screen test pozitif bulunan olgularda tipe yönelik ileri çalışmalarla allergen saptanarak tedavi planlanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; eosinophil and IgE levels in allergic diseases and parasitic infections were investigated. Direct misroscopic examination of feces can be useful in diagnosis of parasitic infections. Number of eosinophil in blood smear is also a supportif criteria in cases where parasitic disease are not in mind. As parasitic diseases cause non-spesific IgE response, serum IgE levels can be used as a supportif finding. Because of the evaluation of serum IgE levels increases the cost of diagnosis, this method may be used in only doubful cases. In this cases; the evaluation of serum IgE and fecal IgE have to be done together. In Allergic atopic diseases; there is a spesific IgE response. By the help of the allergen screen test; the allergen which developes the spesific IgE response can be examined. In cases which screen test is pozitive, further investigations for allergen typing may be helpful for treatment programme.