2006-2007 Turkcell Süper Liginde seçilmiş futbol kulüplerinin yönetici yeterliliklerinin mukayeseli olarak karşılaştırılması (Konyaspor,Sivasspor ve Trabzonspor Örneği)
The comparison of qualifications of managers working in chosen football clubs at 20062007 Turkcell Super League (Examples of Konyaspor, Sivasspor and Trabzonspor)
- Tez No: 224756
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. BÜLENT FİŞEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Arastırmanın amacı profesyonel spor kulüplerinde görev yapan spor yöneticilerinin yeterliliklerini belirlemektir. Arastırma 2006-2007 Turkcell Süper Ligi'nde yer alan Konyaspor, Sivasspor ve Trabzonspor kulübünde görev yapmakta olan yöneticiler üzerinde Konya, Sivas ve Trabzon ilinde yapılmıstır. Arastırma kisisel görüsme teknigi ile yapılmıstır. Konya, Sivas ve Trabzon ilinde bulunan Turkcell Süper Ligi Kulüpleri'nde görev yapmakta olan yöneticilere uygulanan anketlerle veriler toplanmıstır. Çalısmanın verileri SPSS 13,0 programına yüklenerek verilerin degerlendirmesinde Khi- Kare Testi, Fisher Kesin Khi- Kare testi, Kruskal Wallis Testi uygulanmıstır. Veriler tablolarda ortalama ± standart sapma, denek sayısı ve % seklinde belirtilip yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıstır. 2006?2007 Turkcell Süper Ligi Seçilmis Futbol Kulüpleri'nde (Konyaspor, Sivasspor ve Trabzonspor) görev yapmakta olan yöneticilerin yas degerleri 43,66 ±5,20 olarak bulunmustur. Konyaspor Kulübü'nde görev yapmakta olan yöneticilerin yas ortalaması 40, Sivasspor Kulübü'nde görev yapmakta olan yöneticilerin yas ortalaması 46, Trabzonspor Kulübü'nde görev yapmakta olan yöneticilerin yas ortalaması 45 olarak tespit edilmistir. Çalısmaya katılan yöneticilerin %47'sinin, Konyaspor Kulübü'nde görev yapmakta olan yöneticilerin %48'inin, Sivasspor Kulübü'nde görev yapmakta olan yöneticilerin %50'sinin, Trabzonspor Kulübü'nde görev yapmakta olan yöneticilerin ise %42'sinin lise mezunudur. Çalısmaya katılan yöneticilerin %90'ının, Konyaspor Kulübü'nde görev yapmakta olan yöneticilerin %87'sinin, Sivasspor Kulübü'nde görev yapmakta olan yöneticilerin %90'ının, Trabzonspor Kulübü'nde görev yapmakta olan yöneticilerin %95'inin evlidir. Çalısmaya katılan spor yöneticileri kulüplere göre yöneticilik yeterlilikleri açısından karsılastırıldıklarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemistir (P>0,05). Spor yöneticileri egitim durumlarına göre yöneticilik yeterlilikleri açısından karsılastırıldıklarında spor yöneticiligi alanında egitim alma, planlama ve organizasyon bilgisine sahip olma, kulüp için alınan kararlarda etkinlik, sporla ilgili teknolojik gelismeleri takip etme ve yeniliklere açık olma, kulüp içinde degisen sartlara uyum saglayabilme ve yabancı dil bilme yetisi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmistir (P0,05). Spor yöneticileri, yöneticilik süreleri açısından kulüplere göre karsılastırıldıgında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemistir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the qualifications of managers working at professional sporting clubs. The research was carried out on the managers of Turkcell Super League Clubs which are working in Konya, Sivas and Trabzon in 2007. The research was carried out by the technique of personal contact. By the help of the questionnaires applied to clubs? managers working in Konya, Sivas and Trabzon at Turkcell Super League, data were gathered. Research data were loaded to SPSS 13.0 programme and Chi-square test, Fisherabsolute chi-square test, Kruskal Wallis test were used in evaluation of data. Data were determined with tables as average ± standard deviation, numbers of subjects, the level of mistake was taken as the value of 0,05. It was stated that ages of the managers working in chosen football clubs (Konyaspor, Sivasspor, Trabzonspor) at Turkcell Super League (2006-2007) are between 32 and 54 and the value of the age was found as 43,66 ±5,20. It was stated that average age of managers working in Konyaspor club is 40, average age of managers working in Sivasspor is 46, and the average age of managers working in Trabzonspor is 45. It was stated that 47 percent of all managers participated in the research; 48 percent of managers working in Konyaspor, 50 percent of managers working in Sivasspor, 42 percent of managers in Trabzonspor were graduated from a high school. It was stated that 90 percent of managers participated in the research; 87 percent of managers working in Konyaspor, 90 percent of managers in Sivasspor, 95 percent of managers working in Trabzonspor are married. When the sport managers participated in the research are compared in terms of proficiency of managers according to clubs, a big difference was not stated statistically.(P>0,05).When the sport managers are compared in terms of educational background in terms of proficiency of managers, a big difference was stated statistically in terms of receiving training in the field sport management, planning and knowing foreign language and activity in decision for the club , following to technological developments and opening to innovations, adaptation to changeable situation in the club.(P0,05). Also, when the sport managers are compared in terms of managing duration according to graduation; a clear difference was stated statistically. Consequently, it was no difference among the managers of Konyaspor, Sivasspor, and Trabzonspor in terms of qualifications of mangers. On the other hand, the mangers, who have high education background, have more qualifications of sport managing contrary to the other managers. It can be thought as the reason that knowledge accumulation exposed with the increasing of educational level can be applied more effective to sport field. It is seen that most of the managers working in the professional clubs did not receive training in the field of sport management, so it can be said that managers going on working try to go on working dependant on willingness.