Futbol antrenmanının 10-13 yaş grubu çocukların teknik gelişimlerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 224759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, futbol temel teknik antrenmanlarının bazı motorik yetenekler ve futbol yeteneğine etkisinin araştırılmasıdır.Araştırmaya Konya Selçuklu Belediyesi Spor Kulübü 2007 yılı yaz futbol okuluna kayıt yaptıran yaş ortalamaları 11,67±1,30 yıl olan 30 erkek çocuk katılmıştır. Öğrencilerin fiziksel özelliklerini belirlemek için vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümleri yapılmıştır. Motorik yeteneklerini belirlemek için dikey sıçrama, durarak uzun atlama ve 20 metre koşu testleri uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin anaerobik güç değerleri hesaplanmıştır. Futbola özgü yetenek düzeylerini tespit etmek için ise top sürme, pas ve şut testlerini içeren Mor&Christian futbol yetenek testi (Mor ve Christian 1979; Strand ve Wilson 1993), top sektirme testini içeren Yeagley futbol yetenek testi ve duvarda hızlı pas testini içeren Johnson Futbol Test bataryaları (Strand ve Wilson 1993) uygulanmıştır. Bu testler antrenmanlar başlamadan önce ön test olarak uygulanmış ve iki ay süren antrenmanların bitiminde tekrar aynı metotlar kullanılarak son test ölçümleri alınmıştır. Antrenmanlar günde ikişer saat ve haftada üç gün olarak planlanmıştır.Çalışmada yapılan ön test ile son test ölçümlerine ait ortalamaların karşılaştırılması ?Bağımlı Gruplar t- Test (Paired Samples Test) Uygulaması? ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is the search the effect of basic technical exercises of football on some motoric ability.30 male children included in the survey who registered to Konya Selçuklu Municipality Sport Club 2007 summer school whose mean ages are 11,67±1,30. The Body weight and height are measured to specify the physical features of the students. To specify the motoric features; vertical jump, standing broad jump and 20 meters run tests are performed. Additionally, children?s anaerobic energy values are calculated. To determine the ability level of incidental to football, Mor&Christian football ability test (Mor and Christian 1979;Strand and Wilson 1993) including dribbling, pass and shoot tests, Yeagley football test including ball bounce and Johnson Football Tests battery (Strand and Wilson 1993) including direct pass to wall test are enforced. These tests are enforced before exercises begin as a precursory test and taken last measures used the same methods till the end of exercises continued two months.