Konya bölgesinde yetişkin poliklinik hastalarında kan lipit değerlerinin tespiti.
The Determination of Bloods Lipid of Adult Policlinics sicks in Konya region
- Tez No: 224777
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUHTAR TİFTİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sunulan çalışma, Ocak 2005 - Aralık 2006 yılları arasında Çumra Devlet Hastanesi polikiliniklerine başvuranlardan, çalışma kriterlerine uyan 598 kadın ve 408 erkek olmak üzere 25-55 yaşları arasında toplam 1006 yetişkin hasta üzerinde gerçekleştirildi.Kan örnekleri 12 saatlik açlığı takiben sabah saatlerinde (08:00-09:30 arası) vakumlu tüplere alındı, serumlar ayrıştırıldı ve TG,TC,HDL ve LDL analizleri konelab 60 i cihazında gerçekleştirildi.Deneklerin vücut ağırlığı, boy ölçümleri yapılarak vücut kitle indeksi (VKİ/BMİ) hesaplandı. VKİ 30 ve üzeri olanlar obez, 30'un altı olanlar da obez olmayan olarak gruplandırıldı.Santral Obesite ölçümlerine göre ise kadınlar 88 cm ve üzeri, erkekler de de 102 cm ve üzeri olanlar santral obez olarak değerlendirildi.Çalışmada beslenme şekli, yaşam tarzı, sigara, horlama gibi faktörlerde sorgulanarak ölçülen parametrelerle aralarındaki ilişkiler değerlendirildi.Elde edilen verilerden 1006 deneğin ortalama trigliserit (TG) düzeyi 167,80±98,43 mg/dl olarak bulunurken, erkeklerde bu rakam 174,37±102.69 mg/dl kadınlarda ise 163. 31±95. 25 mg/dl olarak bulundu. Elde edilen bu sonuçların, 150-190 mg/dl arası ?sınırda yüksek? tanımı içinde olduğu gözlendi. Diğer kriterlere göre bakıldığında TG değerleri santral obez kişilerle, sigara içenlerde ortalamanın üzerinde olduğu gözlendi. Etli ekmek çok tüketenlerde ise beklenenin aksine ortalamanın altında bulundu ve bu durum, bu kişilerin yaşam tarzı sorgulamalarındaki düzenli egzersiz ile izah edildi.Bütün grupların ortalama total kolesterol (TC) düzeyi 196.66±44.93 mg/dl olarak tespit edilirken erkeklerde 191.76±43.55 mg/dl, kadınlarda ise 200.00±45. 59 mg/dl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The represented study has been realized on totally 1006 adult people consists of 598 women and 408 men between the age of 25 -55 from the persons who applied to the (Çumra Devlet Hastanesi) Cumra Goverment Hospital and suited to the searching criteria.The blood specimens are taken to the vacum ?operated glass fallowing the starvation of 12 hours in morning (between 08 ? 09.30) and intravenous solutions are analyzed , and the analysis of TG, TC, HDL, LDL are carried out in the Konelab 60İ machine.The body heavies of adult people , their body mass index (BMI/VKİ) are measured by making the measurement of height. Adult people whose VKİ is 30 and over are grouped as obese and whose is under 30 are grouped as not obese. According to the central obesity measurement the women whose measurement is 88 cm and over and the men whose measurement is 102 cm and over are accepted as central obese.In our studying by interrogating factors such as eating habits life styyles , cigarette, and snoring , its connetction with the measured parameters are evaluated.From the obtained datums when 1006 adult people average TG levels are faund as 167, 80 +/- 98, 43 mg/dl , this number is found in men as 174, 37 +/- 102, 69 mg/dl andı t is found in women as 163, 31 +/-95 mg/dl.These obtained results are seen in the definition of `high frontier ` between 150/190 mg/dl.When looked other criteria , TG values are seen over average in central obese people and in smoker. When it comes to the person who ears too much Etli Ekmek, on the contrary to our expectation ıt is found under the average and this stuation explained with the reguler exercise they do in their life style.When the all groups average total cholesterol (TC) level is defined as 196, 66 +/- 44, 93 mg /dl, it is found in men as 191, 76 +/- 43 mg/dl and it is found in women as 200, 00+/- 45, 59 mg /dl.