Köpeklerde laparatomi ve osteotomi operasyonları sonrası oluşan postoperatif ağrı ve tedavisinin deneysel olarak araştırılması
The research of postoperative pain and its treatment after laparotomy and osteotmy operations in dogs: an experimental study
- Tez No: 224778
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL İZCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sunulan araştırma ile, köpeklerde deneysel olarak oluşturulan yumuşak ve sert doku operasyonlarından sonra oluşan postoperatif ağrıya ilişkin şekillenen klinik bulgularla birlikte stres hormonları salınımında meydana gelen değişikliklerin belirlenmesi ve yapılan tedaviye ilişkin elde edilecek bulguların değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada 24 adet sağlıklı köpek kullanıldı. Köpekler Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği'ne ait hayvan barınağından sağlıklı hayvanlar arasından rastgele seçildiler. Seçilen köpekler Hayvan Ambulansı ile Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı kliniğine gruplar halinde getirildi.Araştırma herbiri 6 köpekten oluşan dört grup halinde yapıldı. Birinci ve üçüncü gruptaki köpeklere laparotomi, ikinci ve dördüncü gruptaki köpeklere osteotomi yapıldı. Laparotomiler median hat üzerinde yaklaşık 10 cm uzunluğundaki ensizyonla gerçekleştirildi. Osteotomiler sol ön bacak radius'unda yapıldı. Birinci ve ikinci gruptaki hayvanlara operasyondan sonra analjezik olarak carprofen, diğer gruplara da aynı hacimde serum fizyolojik uygulandı. Hayvanlardan operasyondan önce ve takip eden eden saatlerde venöz kan örnekleri toplanarak stres hormonlarının düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out the changes of stress hormons due to postoperative pain after experimentally done various soft and hard tissue surgeries in dogs.Total of 24 healty dogs were used in this study. All of them randomly selected from Konya DOHAYKO. They were divided into 4 groups of which each having 6 dogs. The first and third groups of dogs underwent laparatomy, and second and fourth groups of dogs had osteotomy. A 10 cm ensizion was done on the median line in the laparatomy group. Radial osteotomy was done in the left leg. While caprofen was given to the 1st and 2nd groups postoperatively, other groups received the same amount of physiologic saline. Preoperatively and postoperatively venous blood sampls were collected for stress hormon analyses.