Gebeliğin son döneminde ayak ve ayak bileğinde görülen fizyolojik ödemin azaltılmasında ayak masajının etkisi
Effect of foot massage on decreasing physiologic edema seen in feet and ankles in the last stage of pregnancy
  1. Tez No: 224796
  2. Yazar: AYDEN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHSEN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırma, gebeliğin son döneminde, gebeliğe bağlı gelişen ayak ve ayak bileği ödeminin azaltılmasında, tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olan ayak masajının etkisini değerlendirmek amacıyla deneysel çalışma olarak planlanmıştır. Araştırma, 01 Haziran-30 Aralık 2006 ve 01 Mart-31 Ağustos 2007 tarihleri arasında Manisa İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 1 Nolu Merkez Sağlık Ocağında yürütülmüştür. Araştırma kapsamına kriterlere uygun ve çalışmaya katılmaya gönüllü 40 masaj ve 40 kontrol grubu gebe alınmıştır. Veriler gerekli tüm izinler alındıktan sonra, kontrol grubu için iki aşamada, deney grubu için dört aşamada toplanmıştır. Deney grubundaki gebelere 10 dk. sağ ayak ve 10 dk. sol ayak olmak üzere toplam 20 dk süren ayak masajı uygulanmıştır. Masaj ve kontrol grupları yaş grubu, gebelik sayısı, gebelik haftası ve ödem derecesi bakımından istatistiksel açıdan eşleştirilerek, homojen dağılımlı gruplar oluşturulmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was planned as an experimental study for the purpose of evaluating the effect of foot massage as a complementary treatment method in decreasing foot and ankle edema that develops as a result of pregnancy in the last stage of pregnancy. The research was conducted between June 1-December 30, 2006, and between March 1-August 31, 2007, at Manisa Province Health Ministry's Central Primary Health Care Clinic Number 1. Eighty pregnant women who met the research criteria and were willing to participate in the study were included in the study, 40 as the experimental group and 40 as the control group. Experimental group?s pregnant women were given a 10 minute right foot and a 10 minute left foot for a total of 20 minute massage of their feet. The massage and control groups were matched statistically for age, number of pregnancies, week of pregnancy and degree of edema, and groups with homogeneous distribution were formed (P>0.05).