Yoğun bakım ünitelerinde ergonomik faktörlerin incelenesi
Ergonomic factors investigate of critical care unit
- Tez No: 224816
- Danışmanlar: PROF. ALEV DIRAMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma ergonomik faktörler ve kas- iskelet rahatsızlıkları arasında nedenselliğin incelendiği kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırma verileri 01.01.2007- 20.04.2007 tarihleri arasında uygulama izini verilen EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ile DEÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi YBÜ'lerinde olmak üzere toplam 12 YBÜ'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılamaya istekli 201 hemşire ile görüşülmüş, veri toplama formu ile tanıtıcı özellikleri, çalışma özellikleri ve kas- iskelet hastalıkları ve rahatsızlıkları incelenmiş; antropometre ile her hemşireden 21 adet antropometrik ölçü alınmış ve YBÜ ortamı boyutları (yatak, monitör, desk yükseklikleri...vb) ölçülmüştür. YBÜ'nde çalışan hemşirelerin 1/5'inde doktor tarafından tanı konmuş kas iskelet hastalığı ve %71.1'inde son çalışma haftası boyunca bel ağrısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been designed as a cross-sectional study in which the causality between ergonomical factors and measurements are investigated. Research data was collected between 01.01.2007 and 20.04.2007 in 12 ICU, consisting of the ICU at Ege University School of Medicine, Dokuz Eylul University School of Medicine and Dokuz Eylul University Research and Practice Hospitals, for which the required approval for practice was obtained. Interviews were made with 201 nurses who volunteered to participate in the research, their introductory characteristics, working situations and musculoskeletal disorders and diseases were analised through data collection form, 21 anthropometrical measurements were taken from each nurse through anthropometre and the dimensions of ICU environment (bed, monitor, desk altitudes, etc.) were measured. It was found out that, of the nurses working in ICU, one out of five had been diagnosed with musculoskeletal disorders and 71.1% had waist ache during the last week at work. It was determined that there was a significant difference in terms of having musculoskeletal disorders in those who do not get any help from the personel in transport of the patients and those who work afoot mostly.