Futbol kulüplerinde toplam kalite yönetimi ( Konya spor modeli)
Total qualite management of soccer teams ( The morelmodel of Konyaspor)
- Tez No: 224874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER ZERENLER, YRD. DOÇ. DR. TURGUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Konyaspor futbol kulübünün mevcut yapısında, Toplam Kalite Yönetimi uygulamasını incelemeyi amaçlamıştır. Toplam Kalite Yönetimi ve futbol kulüplerinde çok sık meydana gelen sorunlarla ilgili literatür taranmıştır.Tespit edilen sorunlarla ilgili Konyaspor kulübünün mevcut durumunun karşılaştırılması amacıyla yöneticilerin demografik yapılarını ve Toplam Kalite Yönetimi ile ilgili düşüncelerini ölçmeye yönelik bir anket uygulanmıştır.Uygulanan anket sonuçlarının da değerlendirilmesi sonucunda Konyaspor futbol kulübünün kendi içyapısına uygun bir Kalite El Kitabı oluşturarak Toplam Kalite Yönetimi süreçlerinin tamamını amacına uygun bir şekilde uygulayarak kulüp yapısına uygun bir hale getirmesinin istenilen yönetim biçiminin oluşmasında yararlı olacağı görülmüştür.Belirlenen stratejiler doğrultusunda oluşturulan projelerin yıllık durum derecesini ortaya koyarak ve gerekli ise kalite iyileştirme planlarını yeniden düzenlemenin bununla birlikte yeni amaçlar tespit etmenin zorunluluğu ve yararlı olacağı prensibi asla göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.Son olarak Toplam Kalite Yönetiminin Konyaspor futbol kulübünün amaçlarına ulaşma ve bunları gerçekleştirmesinde çok etkin ve verimli bir yol olabileceği görülmektedir. Bu süreç içerisinde en önemli gereklilikler, istemek, denemek ve çalışmak olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to investigate the implementation of Total Quality Management in current construction of Turkish professional soccer teams. The literature concerning the Total Quality Management and the problems that occur frequently in professional soccer teams is reviewed.An inquiry is applied in order to measure the demographic structures and the ideas of the executives about the Quality Administration System for comparison of the present situation of Konyaspor club.In result of evaluation of the applied inquiry results, it has been seen that it would be useful to form a Quality Manual which is suitable to the self-structure of Konyaspor soccer club with applying all of the processes of Total Quality Administration in forming the desired administration system.Besides putting the annual state degrees of the projects and, if necessary, reforming the quality reclamation plans through the determined strategies, the obligation of determination of new aims and the principle of its expediency is a point which should never be neglected.And finally the probability of implementation of Total Quality Management to soccer is evaluated. As a result of this study it seems that the Total Quality Management will be a very effective and efficient way to reach and achieve the goals of professional soccer teams. The most important necessities are to desire, to try and to work in this process.