Erkek farelerde menhaden fish oil (omega-3 yağ asiti) ve zeytinyağı katkılarının lipit peroksidasyonu ile bazı biyokimyasal değerlere etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of omega 3 fatty acid and olive oil supplements on lipid peroxidation and some biochemical parameters of male mice
- Tez No: 224875
- Danışmanlar: PROF.DR. FİRUZE KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalısmada; erkek farelerde rasyona -3 yag asiti (balık yagı, %1) ve zeytinyagı (%5), ilavelerinin plazmada, lipid hidroperoksit (LPO), degerleri ile glutasyon peroksidaz (GPx), glutasyon redüktaz (GR), katalaz (CAT) gibi antioksidan enzimler ve laktat dehidrogenaz (LDH), albumin, kan üre nitrojeni (BUN) ve glikoz degerleri ile canlı agırlık degisimlerine etkileri arastırılmıstır. Arastırmada 6 aylık yasta, canlı agırlıkları birbirine yakın, toplam 90 adet beyaz erkek fare kullanıldı. Bu hayvanlar her birinde 30 adet fare içeren 3 gruba ayrıldı. Denemeye baslamadan önce bütün hayvanlar tartılarak canlı agırlıkları tespit edildi ve canlı agırlıkları birbirine yakın olacak sekilde gruplara dagıtıldı. Arastırma 60 gün sürdürüldü. Arastırma Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Deney Hayvanları Ünitesi'nde yürütüldü. Çalısmada kontrol (1.grup) ile balık yagı (Menhaden fish oil) (2.grup), zeytinyagı + balık yagı (3.grup), deneme grupları olusturuldu. Deneme sonunda kardiyak punksiyonla alınan kan örneklerinden elde edilen plazmalarda, lipid hidroperoksit (LPO), glutasyon peroksidaz (GPx), glutasyon redüktaz (GR), katalaz (CAT) gibi antioksidan parametreler ile laktat dehidrogenaz (LDH), albumin, BUN ve glikoz degerleri belirlendi. Arastırma basında ve sonunda canlı agırlık degerleri elde edilerek degisimler belirlendi. Kan plazması LPO degerleri ile antioksidan parametrelerden CAT, GPx ve GR enzimleri balık yagı ve zeytinyagı katkılarından etkilenmistir. LPO özellikle sadece balık yagı verilen grupta düsmüs olmakla birlikte, balık yagına ilaveten zeytinyagının ilave edildigi grupta bu deger belirgin bir yükselme göstermistir (P0.05) dikkat çekmektedir. Arastırmada antioksidan parametreler dısında incelenen albumin, glikoz, LDH degerlerinin de gruplar arası farklılıklar gösterdigi belirlenmistir. Sonuç olarak, erkek farelerde rasyona -3 yag asidi kaynagı olarak balık yagı (%1) ve -6 ve -9 kaynagı olarak zeytinyagı (%5) ilavelerinin özellikle antioksidan parametreler de farklılıklar olusturdugu belirlenmistir. Elde edilen bu farklılıklara dayanılarak balık yagı alımlarının ya da özellikle yaglı balıklarla agırlıklı beslenmenin, canlılarda antioksidan savunma kapasitesini artırarak olumlu gelismeler saglayabilecegi ve metabolizmayı düzenleyici etkiler olusturabilecegi söylenebilir. Ancak canlı türleri arasında özellikle lipid ve lipoprotein metabolizması için belirtilen metabolik farklılıkların da unutulmaması gerektigi, diyetteki yagın niteligine karsı canlı türleri arasında farklı antioksidan yanıtlar gelisebilecegi de belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 3- fatty acid (Menhaden fish oil, 1% ) and olive oil (5 %) supplementation into diets of male mice on plasma lipid hydroperoxide (LPO), antioxidant enzymes such as glutathione peroxidase (GPx), glutasyon reductase (GR), catalase (CAT); some biochemical parameters as laktat dehidrogenaz (LDH), albumin, blood urea nitrogen (BUN), glucose and body weight gain were investigated. In this trial, a total of 90 Swiss Albino male mice which have 6 months age, in equal of body weight were used. During the experiment, these animals fed with standart ration as ad libitum. Animals were housed in S.Ü. Veterinary Faculty Experimental Animals Unit. Experimental period was lasted at 60. day. There were three experimental groups in this study as following; 1. Control, 2. Fish oil (Menhaden) group, 3. Fish oil plus olive oil group At the end of the experiment, blood samples were taken by cardiac puncture and, plasma LPO, CAT, GPx, GR, LDH, albumin, BUN, glucose concentrations of mice were determined. Also, body weight gain data of mice were calculated. Supplementation of fish oil and fish oil plus olive oil into mice diets made significant differences in LPO, CAT, GPx and GR levels. Plasma LPO levels decreased in fish oil group, however these levels statistically increased (P0.05) in GR levels. Otherwise, there was no any improving on LPO and antioxidant parameters of fish oil plus olive oil grup. It was also found that other blood parameters such as LDH, albumin and glucose were affected the fish oil and olive oil supplementation. As a result, the findings of the present study on male mice suggest that blood antioxidant profile data and metabolic changes were improved by fish oil as an omega-3 fatty acid source. However, the fact that the difference on metabolic changes in lipid and lipoprotein metabolisms of animal species and features of liquids oils in foods may caused several antioxidant response must be explained.