Boronun kan bakır ve seruloplazmin düzeylerine etkileri
Effects of boron on plasma copper and ceruloplasmin levels
- Tez No: 224883
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada; rasyona katılan boronun plazma bakır ve seruloplazmin düzeylerine etkileri araştırıldı.Çalışmada 8 haftalık 200 -250 g canlı ağırlıkta erişkin, 45 adet erkek Spraque-Dawley ırkı rat kullanıldı. Ratlar 240- 250 cm3 alanda bir rat olacak şekilde, yonga talaşı altlıklı polikarbonat kafeslerde, 22 ± 3 º C de 12: 12 saat aydınlık karanlık siklusunda tutularak standart rat yemi ve su ile ad libitum beslendi.Ratlar kontrol, deneme 1 (D1), deneme 2 (D2) olmak üzere 15'erli 3 gruba ayrıldı. Her 3 gruba standart rat yemi öğütülerek D1 grubuna 50 ppm, D2 grubuna 100 ppm boron olacak şekilde sodyumtetraborax ilave edilip karıştırıldı ve tekrar pellet haline getirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of boron supplementation of diet on plasma copper and ceruloplasmin levels were investigated.Male Sprague-Dawley (n=45, 200- 250 g) rats eight weeks old were used. They were maintained in a temperature-controlled room (22°C± 3) in polycarbonate cages on a 12- h light- dark cycle. Food (Purina rat chow) and water was provided ad libitum.Rats were divided into 3 groups as Control, Experimantal 1(E1) and Experimental 2 (E2), including 15 animals in each. Fifty (E1) and 100 ppm (E2) boron was added daily into the ration for 3 months.Blood samples were collected from the tail vein once with a 3 weeks interval and transferred into heparinized tubes for the estimation of ceruloplasmin and copper levels.