Öğretmen adaylarının mesleki kaygı düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination the occupational anxiety levels of master candidates according to some variables
  1. Tez No: 224882
  2. Yazar: AHMET BOZDAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN TAŞĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının mesleki kaygı düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini, Araştırmanın örneklemini 2007?2008 eğitim öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde; sayısal, sözel ve yabancı dil puan türü ile öğrenci alan bölümlerin son sınıf öğrencileri ile 2006-2007 ve 2007-2008 eğitim öğretim yılında özel yetenek ile öğrenci alan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü son sınıf öğrencilerinden tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 400 öğretmen adayı oluşturmuştur.Araştırmada, veri toplama aracı olarak Saban, Korkmaz ve Akbaş (2004) tarafından, Borich'den (1996) uyarlanarak geliştirilen ?Öğretmen Adayı Kaygı Ölçeği? ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde, yapılan normallik sınamasına göre ikili küme karşılaştırmaları için bağımsız grup t testi, üç veya daha fazla küme karşılaştırmaları için tek yönlü varyans analizi; tek yönlü varyans analiz sonucu anlamlı bulunan farklılıkların kaynağını belirlemek üzere, varyansların homojen olduğu durumlarda Tukey HSD, varyansların homojen olmadığı durumlarda ise Tamhane's T2 çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is performed for the purpose of examine occupational anxiety levels of master candidates according to some variables.The sample of research is formed by 400 master candidates who are randomly selected from the senior students of quantitative, verbal and language divisions within the Faculty of Education of the Selcuk University in the teaching session of 2007-2008 and senior students of divisions school of Physical Education and Sport, Physical Education and Sport Master which required special ability in the teaching sessions of 2006-2007 and 2007-2008.The ?Master Candidates Anxiety Test? which was adopted and developed by Saban, Korkmaz and Akbaş (2004), from Borich (1996) and the personal information form which was compiled by the researcher are used as data collection tools.In analyzing data, independent group t-test for binary heap comparisons, bidirectional variance analysis for trinity or more heap comparisons; for the purpose of determining the source of significant differences as a result of variance analysis, if variances are homogeneous Tukey HSD, in cases where variances are not homogeneous Tamhane?s T2 multiple comparison tests are carried out according to normalcy test.