Şizoaffektif bozukluklu hastalarda oksidatif metabolizmanın değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative metabolism in schizoaffective disorders
- Tez No: 224900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN VIRIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Biochemistry, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada şizoaffektif bozukluklu hastalarda oksidatif metabolizmanın değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen olgulardan ve sağlıklı kontrollerden usulüne uygun olarak alınan serum örneklerinde toplam antioksidan seviyesi (TAS) ve toplam oksidan seviyesi (TOS) Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Labarotuvarı'nda çalışıldı ve oksidatif stres indeksi (OSİ) hesaplandı. Sonuçlar gruplar arasında kıyaslandı. Hastalarda kontrollere göre TOS ve OSİ değerleri anlamlı olarak yüksek bulunurken TAS değerinde farklılık tespit edilmedi. Ayrıca manik hecme sayısı, depresif hecme sayısı ve toplam hecme sayısı artıkça TOS ve OSİ değerlerinde azalma olduğu saptanmıştır. Bu çalışmaya göre şizoaffektif bozuklukta oksidatif denge TOS'nin artması yönünde bozulmuştur. Artmış oksidatif stres hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiliyor olabilir.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to evaluate the oxidative metabolism?s status in schizoaffective disorder. Blood samples were taken from enrolled subjects in appropriate way and total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) were studied in Harran University Medical Faculty Biochemistry Labs and oxidative stress index (OSI) was calculated. Results were compared between groups. However, TAS values were similar between two groups; in patient group, TOS and OSI values were significantly higher than control group. Additionally, an inversely proportional decrease in TOS and OSI values while the number of manic attacks, depressive attacks, and total attacks had increased. The oxidative equilibrium had destabilized in favor of TOS in schizoaffective disorder. Increased oxidative stress might effect the prognosis of the disease negatively.