Behçet hastalarında serum visfatin düzeyleri
Serum levels of visfatin of the Behçet's patients
- Tez No: 224906
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Dermatoloji, Romatoloji, Biochemistry, Dermatology, Rheumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Behçet hastalarında Tümör Nekrozis Faktör Alfa (TNF-?) ve İnterlökin-6 (IL-6) gibi yağ dokusundan da sentezlenen proinflamatuar sitokinlerin kan düzeylerinin arttığı bilinmektedir. Bu çalışmada Behçet hastalarında yağ dokusundan sentezlenen bir adipokin olan visfatinin serum düzeylerinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi incelendi.Çalışmaya Behçet hastalığı tanısı konan 58 hasta dahil edildi. Hastaların 19'u inaktif, 39'u aktif Behçet hastası olup, kontrol grubunu 30 sağlıklı birey oluşturdu. Çalışma grublarının beyaz küre, eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), serum C-Reaktif Protein (CRP), Visfatin ve TNF-? düzeyleri saptandıKontrol grubuna oranla beyaz küre sayısı aktif ve inaktif Behçet hastaları karşılaştırıldıklarında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05), C-Reaktif Protein düzeylerinde, aktif Behçet hastaları ile kontrol grubu arasında anlamlı farklılık tespit edildi (p0,05).Serum visfatin düzeylerinin aktif ve inaktif hasta grubunda kontrol grubuna oranla düşük çıkmasının nedenleri, Behçet hastalığında serum düzeyleri yükselen TNF-? ve IL-6 gibi proinlamatuar sitokinlerin visfatinin gen ekspresyonunu baskılamış olabileceğine veya farklı sebeplerden kaynaklanabileceği sonucuna varıldı.Behçet hastalarında Tümör Nekrozis Faktör Alfa (TNF-?) ve İnterlökin-6 (IL-6) gibi yağ dokusundan da sentezlenen proinflamatuar sitokinlerin kan düzeylerinin arttığı bilinmektedir. Bu çalışmada Behçet hastalarında yağ dokusundan sentezlenen bir adipokin olan visfatinin serum düzeylerinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi incelendi.Çalışmaya Behçet hastalığı tanısı konan 58 hasta dahil edildi. Hastaların 19'u inaktif, 39'u aktif Behçet hastası olup, kontrol grubunu 30 sağlıklı birey oluşturdu. Çalışma grublarının beyaz küre, eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), serum C-Reaktif Protein (CRP), Visfatin ve TNF-? düzeyleri saptandıKontrol grubuna oranla beyaz küre sayısı aktif ve inaktif Behçet hastaları karşılaştırıldıklarında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05), C-Reaktif Protein düzeylerinde, aktif Behçet hastaları ile kontrol grubu arasında anlamlı farklılık tespit edildi (p0,05).Serum visfatin düzeylerinin aktif ve inaktif hasta grubunda kontrol grubuna oranla düşük çıkmasının nedenleri, Behçet hastalığında serum düzeyleri yükselen TNF-? ve IL-6 gibi proinlamatuar sitokinlerin visfatinin gen ekspresyonunu baskılamış olabileceğine veya farklı sebeplerden kaynaklanabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It?s a known fact that serum levels of the tumor necrosis factor alpha (TNF- ?), interleucin-6 (IL-6) and other proinflammatory cytokines which are released from the adipose tissue are increased in Behcet?s disease. We aimed to search the relation among levels? of visfatin with activity of Behcet?s disease, which is an adipokin released from adipose tissue.58 patients with Behcet?s disease were enrolled to the study. The disease was inactive of 19 of the patients. We enrolled 30 healthy subjects as the control group. We measured their white blood cell count, erythrocyte sedimentation rate (ESR), and C-Reactive Peptid (CRP), visfatin and Tumor Necrosis Factor Alpha (TNF-?) levels.Levels of white blood cell count was not significantly different among the control group and Behcet patients whether the disease was active or not (p>0,05). CRP levels were found to be significantly different among the control group and active Behcet patients (p0,05).We thought that the increased levels of the proinflammatory cytokines such as TNF-? and IL-6 might suppress the visfatin gen expression as the cause of the lower serum visfatin levels in active and inactive Behcet Patients compared to the control group or another mechanism else.