Akciğer kanseri evrelemesinde pet/btincelemesi ile kombine edilen transbronşial iğne aspirastonunun yeri
Pet/bt and combined transbronchial needle aspiration and pet/bt for staging of lung cancer
  1. Tez No: 224907
  2. Yazar: ŞERMİN BÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ELBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada PET/BT incelemesi rehber alınarak uygulanan TBİA işleminin akciğer kanseri evrelemesindeki yerini, mediastinoskopi ile karşılaştırılmasını ve mediastinoskopi ihtiyacını azaltıp azaltmadığını saptamayı amaçladık. Akciğer kanseri ön tanısı düşünülen, Toraks BT'sinde 1 cm' den büyük lenfadenopati saptanan ve PET/BT tetkikinde SUV max? 2.5 olan 25 hasta çalışmaya dahil edildi. Toplam 43 lenf nodu istasyonundan TBİA örneklemesi yapıldı, mediasten değerlendirmesinde mediastinoskopi sonucu altın standart olarak kabul edildiğinde, TBİA yönteminin mediastinal evrelemedeki duyarlılık, özgüllük, negatif prediktif ve pozitif prediktif değerleri sırasıyla; %87, %100, %100, %89 olarak bulundu. Yeterli TBİA örneklemesi yapılan 19 olgunun; 13'ünde (%69) başlangıç klinik evresi TBİA sonrası gerilemiş, mediastinoskopi sonrası 17'sinin (%89) evrelemesinin doğru olarak yapıldığı saptanmıştır. Ondokuz olgunun 5'inde (%26) TBİA ile mediastinoskopi ihtiyacı ortadan kalkmıştır. Pozitif TBİA sonucunu öngörebilecek klinik faktörlerden sadece PET SUV max değerinin TBİA pozitifliğini etkilediği saptandı [OR=1.27 (1.004-1.610), p=0.046].
Özet (Çeviri)
In our study, we evaluate the performance of combined transbronchial needle aspiration and PET/BT for staging of lung cancer and decreasing need for mediastinoscopy. A total of 25 patients with enlarged mediastinal lymph nodes (?1 cm), who underwent PET scanning (SUV max ?2.5) were included. TBİA was performed in all 25 patients from 43 lymph nodes. Surgical histology confirmed by mediastinoscopy was used ?gold standart?. The sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value of TBIA were; %87, %100, %100, %89 for correct diagnosis of lymph node staging, respectively. The initial clinical staging was changed after TBİA in 13/19 (%69) patients who have adequate TBIA samples. The correct staging was done with TBİA in 17/19 (%89) patients who have adequate TBIA samples. The staging was completed with TBIA in 5/19 (%26) patients without mediastinoscopy. The clinical factors that might effect positive TBİA result were analysed and found that only value of PET SUV max effects positive TBİA result [OR=1.27 (1.004-1.610), p=0.046].