Gerilim tipi başağrısı olan hastalarla fibromiyalji sendromlu hastaların ve kontrol grubunun serum total oksidan, antioksidan ve nitrik oksit düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of level of plasma total oxidant, antioxidant and nitric oxide between tension type headache, fibromyalgia syndrome and control group
- Tez No: 224905
- Danışmanlar: PROF. DR. A. MÜNİFE NEYAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gerilim tipi başağrısı (GTBA) ve fibromiyalji sendromu (FMS) kronik ağrılı sendromlardır. Her iki hastalık da benzer klinik ve patofizyolojik özelliklere sahiptirler. Bu çalışmanın amacı nitrik oksit ve oksidatif stresin gerilim tipi başağrısı ve fibromiyalji sendromu patofizyolojisindeki rolünü değerlendirmektir.Gönüllü kontrol ve hasta gruplarından uygun şekilde kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Tension-type headache (TTH) and fibromyalgia syndrome (FMS) are chronic pain syndromes. Both disease?s have similar features with respect to clinical, and pathophysiologic features. The aim of this study is to assess if nitric oxide (NO), total free radical have a role in the pathophisiology of tension-type headache and fibromyalgia patients.Blood samples were taken from enrolled subjects appropriately and total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), and oxidative stress index (OSI) were studied in Harran University Biochemistry Lab and nitric oxide (NO) was studied in Kocaeli University Biochemistry Lab.Plasma total antioxidant status (TAS) of FMS and TTH groups was significantly lower than that of healthy controls (p