Genç ve elit triatletlerde bisiklet egzersizi sonrasında dengenin değerlendirilmesi
Assesment of balance in junior and elite triathletes after cycling exercise
  1. Tez No: 224976
  2. Yazar: ASLI BEĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Triatletlerin zorlandığı yarış bölümlerden olan bisiklet-koşu geçişinde gözlenen denge kayıplarını önlemek yarış başarısı için önemlidir.Amaç: Genç ve elit triatletlerde yorgunluk oluşturmayacak düzeyde yapılan submaksimal bisiklet egzersizinin denge üzerine etkisini değerlendirmekGereç ve Yöntem: Çalışmaya İzmir ilinde yaşayan 7 elit ve 8 genç triatlet katılmıştır. Sporculara VO2max ve anaerobik eşik testleri yapılmış ve buna göre belirlenen submaksimal düzeyde bisiklet egzersizi sonrasında Balance Master cihazıyla statik ve dinamik denge ölçümleri yapılmıştır.Bulgular: Elit sporcuların VO2max değerleri gençlerden anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Preventing balance problems in the cycle to run transition that is one of the hardest part of the triathlon race is important for race achievment .Purpose: The purpose of this study is to assest the effect of submaximal cycling exercise on balance in junior and elite triathletes.Material and Method: 8 junior and 7 elite triathletes who live in Izmir participated in this study. VO2max and anaerobic threshold tests were performed and determined submaximal lactate threshold. The balance tests with Balance Master device was performed in the submaksimal lactate threshold.Results: VO2max values in elite triathletes was found elevated according to juniors.