Futbolcularda osteitis pubis sendromu (OPS) ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Osteitis pubis syndrome (OPS) in soccer player and assesment of risk factors
  1. Tez No: 224977
  2. Yazar: SERDAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı futbol oyuncularında osteitis pubis sendromu (OPS) ve bu sendromun gelişiminde etkisi olan ekstrinsik ve intrinsik risk faktörlerini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Vestel Manisa Spor kulübünün 2007-2008 futbol sezonu profesyonel ve profesyonelliğe aday futbol takımlarında bulunan yaş ortalaması 21.7±4.36 yıl olan 42 oyuncu değerlendirildi. Klinik olarak akut OPS semptomlarını taşıyan 7 (%16.7) futbolcu Grup 2'de, bulundurmayan 35 futbolcu Grup 1'de toplandı. Olguların fiziksel özellikleri, hastalık ve sakatlık öyküsü, spora ilişkin parametreler, OPS'na ait klinik semptomlar sorgulandı. Simfizis pubisin stabilitesi ve bu ekleme ilişkin dokuların reaktif olup olmadığı simfizis yarık testi (simfizis gap test) ile belirlendi. Tüm futbolcuların alt ekstremite ve gövde esnekliği, kas kısalıkları, kas kuvveti, normal eklem hareketleri, fonksiyonel seviyeleri değerlendirildi ve anterior, posterior, lateral yönlerden postür analizi yapıldı.Bulgular: Futbol takımımızda akut OPS görülme oranının %16.7 olduğu görüldü. Ayrıca akut OPS bulgusu olmayan 35 oyuncunun %22.85'inin sakatlık hikayesinde OPS'nun bulunduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study was to investigate ostetitis pubis syndrome in soccer player and assesment of the extrinsic and intrinsic risk factors.Methods: Vestel Manisa Spor Club?s professional and candidate of professional 42 soccer players who have the mean age of 21.7±4.36 years were enrolled in the study. 7 player who have clinic sign of OPS were added Group 2 and the other 35 player were placed in Group 1. We questioned physical characteristic, disease and injury background, parameters of sport, clinic symptom of OPS. We decided tissue response and stability of the symphysis pubis by the symphysis gap test. All of player?s flexibility of lower extremity and body, tightness of muscles, muscule strength, range of motion, functional level were evaluated and anterior, posterior, lateral posture analysis were did.Results: According to our findings, %16.7 (n=7) of all our players have acute OPS. Almost %22.85 of other 35 soccer players have OPS in their injury background.