Sirozlu hastalarda hepatopulmoner sendrom sıklığının araştırılması
Investigation of hepatopulmonary syndrome frequency in cirrhosis
  1. Tez No: 224991
  2. Yazar: HÜSEYİN SANCAR BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ÜMRAN SANDIKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sirozlu Hastalarda Hepatopulmoner Sendrom Sıklığının AraştırılmasıAmaç: Ortodeoksisi olan sirozlu hastalarda transtorasik kontrast ekokardiyografiile saptanan ve sirozun bir komplikasyonu olan hepatopulmoner sendromun sıklığınınaraştırılması.Gereç ve Yöntemler : Çalışmaya 95 karaciğer siroz hastası (67/28 E/K) alındı.Hastaların yaş ortalaması 52,28±12,0 idi.Hastaların kronik karaciğer hastalıklarınınfonksiyonel, klinik evreleri ve etyolojik sınıflamaları yapıldı.Arteriyel kan gazı ve portablpulse oksimetre ile hastaların yatar ve oturur pozisyondaki oksijenasyon durumlarıdeğerlendirildi.Uygun hastalara nazal kanülden oksijen verilerek yanıtdeğerlendirildi.Oturur durumda hipoksemisi olan hastalarda (Pa,02
Özet (Çeviri)
Investigation of Hepatopulmonary Syndrome frequency in CirrhosisObjective: The aim of this study is to investigate hepatopulmonary syndromefrequency in cirrhosis patients with ortodeoxy which could be confirmed bytransthoracic echocardiography with contrast enhancement.Material and method: Ninety five (95) patients (67/28 M/F ) with the diagnosisof cirrhosis were included in the study. Mean age of the patients was 52,28±12,0 .Thecirrhosis patients? functional , clinical and etiological classifications were made.Arterialblood gas samples and measurements of portabl pulse oximetry were obtained in bothsupin and seated position breathing room air. The suitable patients? response to theoxygen therapy with nasal canul was evaluated. Hepatopulmonary syndrome bytransthoracic echocardiography with contrast enhancement was investigated in thepatients with hypoxaemia (Pa,02