Kreatin klirensine göre evrelendirilmiş kronik böbrek yetmezlikli hastalarda serum Fetuin A düzeyi ile vasküler kalsifikasyon arasındaki ilişki
The relationship between serum fetuin A levels and vasculer calcification in patients with cronic renal failure at different stage
  1. Tez No: 224999
  2. Yazar: ŞEHNAZ AYDEMİR ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KARABAY BAYAZIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Kronik böbrek yetmezliği olan genç erişkinlerde kardiyovasküler hastalıklara ait mortalite ve morbidite aynı yaş grubundaki sağlıklı kişilerden çok daha fazladır. Kronik inflamasyona bağlı gelişen vasküler kalsifikasyonun bu hastalardaki azalmış yaşam süresinden sorumlu olduğu düşünülmektedirAmaç: Bu çalışmanın amacı, farklı evrelerdeki kronik böbrek yetmezlikli çocuklarda serum fetuin A düzeyi ile vasküler kalsifikasyon belirteçleri arasındaki ilişkiyi incelemektir.Yöntem: Çalışmaya 90 hasta ve yaşı uygun sağlıklı 40 çocuk kontrol grubu olarak alınmıştır. Hastaların 54'ü kronik böbrek hastalığının (KBH) evre 2-4' ünde ve 36'sı son dönem böbrek yetmezliğindeydi (SDBY). Bunların 23'ü periton diyalizi, 13'ü hemodiyaliz tedavisi almaktaydılar. Hastalar ve kontrol grubunun serum fetuin A ve homosistein düzeyleri, çeşitli inflamasyon belirteçleri (ferritin, CRP, fibrinojen, albumin), lipid profilleri ve karotis intima medya kalınlığı ölçülmüştür.Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında serum fetuin A düzeyleri SDBY ve KBH olan hasta gruplarında anlamlı olarak düşük saptanmıştır (p=0,002 ve p=0,041). Fetuin A düzeleri bakımından SDBY hasta grubu ile KBH hasta grubu arasında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The mortality and morbidity rates due to cardiovascular diseases among young adults with chronic renal failure are disproportionally elevated when compared to their healthy counterparts. Vascular calcifications caused by chronic inflammation could be the reason of the decreased life span and prevalant morbidity in these patients.Objective: The aim of this study was to investigate the relation between fetuin A and cardiovascular calcification parameters in children with different stages of chronic renal failure (CRF).Material and methods: Ninety patients and 40 healthy age and sex-matched controls were included in the study. The patient population consisted of 54 children with stages 2-4 chronic renal failure (CRF) and 36 patients with end stage renal failure (ESRD), of which 23 were on peritoneal dialysis and 13 patients were on hemodialysis. In all subjects serum fetuin A, various inflammation markers (ferritin, CRP, fibrinogen, albumin), homocysteine levels, lipid profiles, and carotis intima media thickness were studied.Results: Serum fetuin A levels were found to be significantly lower in patients with ESRD and CRF than in healthy controls (p=0,002 and p=0,041 respectively). There was no significant difference in fetuin A between patients with ESRD and CRF.