Renal transplant alıcılarında kalsitriolün postrenal transplant dönemde kemik dansitometresi ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkileri
Effects of calcitriol on bone dansitometry and biochemical parameters inpatients with renal transplant on postrenal transplantation period
- Tez No: 225000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BALAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Solid organ nakillerinden sonra osteopeni ve osteoporoz sık karşılaşılan komplikasyonlardır. Böbrek nakli sonrası görülen kemik hastalıkları diğer solid organ nakillerinden farklıdır. Kemik hastalığının ciddiyetini belirleyen en önemli faktörler; diyaliz süresi, sekonder hiperparatiroidizmin şiddeti, kullanılan immünsüpressif ilaçların dozu-süresi, böbrek fonksiyonları ve Vitamin D3 düzeyidir.Bu çalışmada böbrek nakli vakalarında kemik mineral yoğunluğunu ve zamanla değişimini incelemeyi amaçladık. Bunun dışında Vitamin D3'ün kemik hastalığı ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkilerini de gözlemlemeye çalıştık.Gereç ve Yöntem: Bu amaçla çalışmanın başlangıcında ve sonunda olguların renal fonksiyonları, Kalsiyum, Fosfor, Parathormon, Magnezyum, Osteokalcin, C-telepeptid, femur ve vertebra Dual Energy X Ray Absorptiometry ile ölçümleri yapıldı. Bu parametreler Vitamin D3 alan olgularda ayrıca değerlendirildi.Çalışmamıza Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilimdalında takip edilen 57'si erkek, 28'i kadın toplam 85 hasta alındı. Hastaların ortalama yaşları 36.25±10.5, ortalama nakil süreleri 38.2±30.2 ay ve ortalama takip süreleri 9.82±2.72 ay idi.
Özet (Çeviri)
Background and aims: Osteopenia and osteoporosis are commonly developing complications after solid organ transplantations. The characteristics of bone diseases developing after renal tranplantation are different than seen in other organ transplants. Duration of dialysis, severity of secondary hyperparathyroidism, dosage and usage period of immunsupresive drugs, renal functions and serum levels of vitamin D3 are main factors in determining the severity of bone disease. In this study we aim to investigate the bone mineral density and alterations by time in patients who had renal transplant. In addittion, we also investigate the effects of vitamin D3 on bone disease and biochemical markers.Methods: For this purpose, we assessed the renal functions, serum Calcium, Phosphorus, Parathormone, Magnesium, Osteocalsin, C-telopeptidis levels and dansitometric measurement of femur and vertebra of all patients at the begining and at the end of study. This parameters are considered seperately in patients who were taking vitamin D3. We conducted 57 male, 28 female totaly 85 patients into this study. All patients have been under medical observation in Çukurova University Faculty of Medicine department Nephrology. The mean age of the patients were 36.25±10.5 years, mean period after tranplantation were 38.2±30.2 months and the mean follow up period were 9.82±2.72 months.