Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında serum lipoprotein düzeyleri
Serum lipoprotein levels in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 225009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tip 2 Diabetes mellitus tüm dünyada ve ülkemizde epidemik bir hastalıktır. Bu hasta grubunda dislipidemi bildirilmiştir. Ancak, lipit profilleri etnik ve beslenme alışkanlıklarına göre değişebilmektedir. Ayrıca, tip 2 diyabetli hastalarda Lipoprotein (a) düzeyi ile ilgili çok az çalışma mevcuttur. Bu prospektif klinik çalışmada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji polikliğinde 2003?2008 yılları arasında izlenen, tip 2 diyabetli hastalarda serum lipid profilleri ve Lp (a) düzeyleri incelenmiş, ilaveten hastalarda metabolik sendrom bulunma sıklığına bakılmıştır5 yıllık süre içinde yapılan bu çalışmada, 709 tip 2 diyabet hastası alınmış (407 K, 302 E) olup, yaş ortalamaları 53,4± 9,2 yıl dır. Yine aynı bölgeden 157 (91 K, 66 E) sağlıklı kişiler kontrol grubu olarak alındı. Hastalar 12 saat açlığı takiben serum lipid profili için kanları alınıp, serumları + 4 °C derecede buzdolabında bekletildikten sonra, glukoz enzimatik kolorimetrik yöntemi ile serumda total kolesterol, HDL (High-density lipoproteins), LDL (Low Density Lipoprotein), trigliserid düzeyleri, ECLİA (Electrochemiluminescence Immunoassay) yöntemiyle de serumda apo B, lipoprotein (a) düzeyleri çalışıldı. Hastaların bel çevreleri ve boyları ölçülerek beden kitle indeksleri hesaplandı. NCEP ATP III (National Cholesterol Education Program) kriterleri esas alınarak metabolik sendrom sıklığına bakıldı.Tip 2 diyabet hastalarının VKİ (Vücut Kitle İndeksi) 30,4±5,3 kg/m2 idi, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında (VKİ 29,1±3,9 kg/m2 ) fark anlamlı bulundu (P=0,001). Tip 2 diyabet hastalarında serum kolesterol düzeyi 202,2±41,5 mg/dl (min;98, max;310), LDL kolesterol düzeyi 118,1±34,7 mg/dl (min;60, max;220), TG düzeyi 196,9±121,9 mg/dl (min;70, max;514), apo-B düzeyi 92,4±24,5 mg/dl (min;30, max;209), kontrol grubun göre yüksek bulunurken, HDL kolesterol düzeyi (46,2±13,0 mg/dl, min;24, max;65) kontrol grubuna göre düşük tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Type 2 DM is an endemic disease in our country and all over the world. It has been reported that dyslipidemia is a common disorder in these group of patients. However lipid profiles can be different in distinct ethnic groups and can be changed with eating habits. There has been few trials about Lp (a) levels in Type 2 Diabetic Patients. In this prospective trial, we investigated serum lipid profiles, Lp (a) levels and metabolic syndrome findings in Type 2 Diabetic Patients who were followed in Endocrinology and Internal Medicine department of Cukurova University between November 2003 and May 2008709 type 2 diabetic patients (407 F, 302 M) and 157 healthy control subjects (91 F,66 M) living in the same region were included in this study. The mean age of patients were 53,4± 9,2 years. We obtained 5cc fasting (12 h) blood sample from all patients to investigate serum lipids. The serums of patients were preserved in refrigerator at +4 centigrade degree celsius and thereafter studied for serum total cholosterol, HDL, LDL, and triglycerides levels by glucose enzymatic calorimetric method and apoB, lipoprotein (a) levels by ECLİA (Electrochemiluminescence Immunoassay) method. All patients were measured for height and waist circumference and calculated for body mass index and also investigated for metabolic syndrome by using NCEP ATP III criteria.The BMI value was significantly different in Type 2 Diabetic Patients 30,4±5,3 kg/m2, compared with control group(BMI 29,1±3,9 kg/m2 ) ,(P=0,001).