Assessment of certain biochemical risk factors for cardiovascular diseases in diabetic patients in Baghdad
Bağdat'ta diyabetik hastalarda kardiyovasküler hastalıklar için bazı biyokimyasal risk faktörlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 780606
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diabetes mellitusun 2013'te 371 milyon kişiden 2030'a kadar 552 milyona çıkması beklenmektedir. Tüm vakaların yüzde 90 ila 95'ini oluşturan Tip 2 diyabetes mellitus (T2D), salgının çoğundan sorumludur. Kardiyovasküler hastalıklar (KVH), diyabetli kişilerde birincil ölüm nedeni olmakla beraber tüm ölümlerin yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Yüksek düzeylerde hiperlipidemi ve kan basıncı gibi geleneksel risk faktörlerinin yanı sıra sigara ve obezite de ciddi kardiyovasküler olaylar için risk faktörleridir. Sonuç olarak, insülin direnci (IR) ve hiperglisemi, KVH komplikasyonları riskini artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Irak popülasyonunda T2D ve KVH arasındaki bağlantıya ve bu parametrelerin KVH risk faktörleriyle ilişkisini araştırmaktır. Zira bu alanda Iraklılar hakkında çok az araştırma söz konusudur. Toplamda 40 yaş üstü 150 kişi (88 erkek ve 62 kadın) araştırmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubunda KVH, T2D veya başka hastalık öyküsü olmayan 50“sağlıklı”kişi (29 erkek ve 21 kadın), T2D grubunda 50 T2D hastası (22 erkek ve 28 kadın) ve T2D ve KVH grubu için KVH'li 50 T2D hastası (37 erkek ve 13 kadın) yer almıştır. Nisan- Kasım 2021 arasında, bu kişiler Bağdat Eğitim Hastanesinde kayıt altına alınmış ve tüm katılımcılar görüşme yoluyla uygulanan bir anketi doldurmuşlardır. Serum FBG, hemoglobin A1c (HbA1c), serum C-reaktif protein (CRP), toplam kolesterol (T-Ch), trigliseritler (TG), Trigliserit-glikoz indeksi (TyG-index), düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL-Ch) ), yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-Ch) düzeyleri, bir kit (Roche/Almanya) yardımıyla Cobas c111 sistem ölçümü kullanılarak fotometrik iletim yöntemiyle ölçülürken, Oksitlenmiş LDL (Oxid-LDL) rekabetçi-ELISA yaklaşımı (Cusabio/Amerika Birleşik Devletleri) kullanılarak ölçülmüş ve kontrol grubu ile hasta grupları arasında karşılaştırma yapılmıştır. T2D hasta grubunda yaş (50 yaş üstü), obezite ve yüksek tansiyon prevalansı daha yüksek çıkmıştır. (T2D ve CVD) hasta grubu, T2D grubu ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, glukoz ve HbA1c düzeylerinin yanı sıra Oxid-LDL, TyG-index, CRP, TG, LDL ve daha düşük HDL düzeylerine sahip olmuştur. T2D hastalarında KVH riskinin artması bu bulguların bir sonucudur. Mevcut çalışma ayrıca, yetersiz HbA1c kontrolüne sahip bireylerin, yeterli HbA1c yönetimine sahip olanlara göre makrovasküler problemler yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. T2D ve CVD'li bireylerde, hem Oxid-LDL hem de TyG-indeksinin daha yüksek düzeyleri, diyabetik ve kardiyovasküler hastalarda risk ve prognoz için değerli bir belirteç olabilir. Obezite ve dislipidemi, yüksek HbA1C düzeyleri olan T2D bireylerde yüksek KVH riski ile bağlantılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is expected to rise from 371 million people in 2013 to 552 million by 2030. Type 2 diabetes mellitus (T2D), which accounts for 90–95 percent of all cases, is to blame for the majority of the epidemic. Cardiovascular disease (CVD) is the primary cause of mortality in diabetics, accounting for more than half of all fatalities. High levels of hyperlipidemia and blood pressure, as well as classic risk factors such as smoking and obesity, are all risk factors for major cardiovascular events. Finally, insulin resistance (IR) and hyperglycemia raise the risk of CVD complications. This study was planned to investigate the relationship between T2D and CVD in the Iraqi population, as well as how these parameters relate to CVD risk factors, because there is little research on Iraqis in this field. To carry out the research, a total of 150 participants over the age of 40 were recruited for this research (88 men and 62 women). There were 50“healthy”adults (29 males and 21 females) in the control group who had no history of CVD, T2D , or other disease, 50 T2D patients (22 males and 28 females) in the T2D group, and 50 T2D with CVD patients (37 males and 13 females) in the T2D & CVD From April to November 2021, these individuals will be recorded at Baghdad Teaching Hospital and all participants completed an interview-administered questionnaire. Serum fasting serum glucose (FBG), hemoglobin A1c (HbA1c), serum C-reactive protein (CRP), total cholesterol (T-Ch), triglycerides (TG), Triglyceride-glucose index (TyG-index), low-density lipoprotein cholesterol (LDL), high-density lipoprotein cholesterol (HDL), and levels were measured by photometric transmission method using the Cobas c111 system measurement using kit (Roche/Germany), while Oxidized LDL (Oxid-LDL) was quantified using the competitive-ELISA approach (Cusabio/United States) and compared to the control group as well as across patient groups. T2D patients group had a greater prevalence of age (over 50 years), obesity, and high blood pressure. T2D & CVD patients group had significantly higher glucose and HbA1c levels, as well as Oxid-LDL, TyG-index, CRP, TG, LDL, and lower levels of HDL when compared to T2D group and control group. The increased risk of CVD in T2D patients is a result of these findings. The current study also discovered that individuals with poor HbA1c control are more likely to experience macrovascular problems than those with adequate HbA1c management. As a conclusion in individuals with T2D and CVD, higher levels of both Oxid-LDL and TyG-index may be a valuable marker for risk and prognosis in T2D and CVD patients. Obesity and dyslipidemia were both linked to an elevated risk of CVD in T2D individuals with high HbA1C levels.